FEML


FORUM EKONOMICZNE
MŁODYCH LIDERÓW

PROJEKTY FORUM



ARTYKUŁY PROJEKTU

W jaki sposób angażować się społecznie po zajęciach na uczelni?

STRONA GŁÓWNA PROJEKTU

Dla wielu ludzi koniec studiów bywa bolesnym zderzeniem się z rzeczywistością. Brak perspektyw, brak pracy i wielkie rozczarowanie. Jak więc sprawić, by koniec studiów zamiast drastycznym przeskokiem był płynnym przejściem ku karierze zawodowej?

Można czasem usłyszeć żartobliwe powiedzenie, że pracodawca chciałby, abyśmy w wieku 22 lat mieli co najmniej 10-letnie doświadczenie zawodowe. W tym zdaniu tkwi ziarenko prawdy – obecnie, w erze inflacji wyższej edukacji, doświadczenie zbierane już od początku studiów jest niezbędne, by wyróżnić się w tłumie absolwentów legitymujących się takim samym dyplomem. Budowę własnego CV warto więc rozpocząć już od pierwszego roku studiów. Najlepszym sposobem jest szeroka aktywność, którą można realizować na wiele sposobów.

Wolontariat

Dzięki tego typu działalności możemy nie tylko zmieniać świat na lepsze, ale i nabyć niezbędne doświadczenie. W wolontariat można zaangażować się na bardzo wielu polach, zarówno ściśle związanych z obranym kierunkiem studiów jak i tych należących do innych dziedzin.

Te pierwsze są najbardziej dostępnym sposobem na zdobycie pierwszych szlifów w zawodzie, sprawdzenie, czy obrany kierunek naprawdę odpowiada naszym oczekiwaniom.

W przypadku studentów prawa może być to na przykład fundacja oferująca porady prawne. Z kolei studenci kierunków związanych z szeroko pojętą humanistyką mogą nawiązać współpracę z lokalnymi domami kultury.

Na studiach warto również poszukać możliwości działania w organizacjach oferujących pomoc ludziom potrzebującym. Taka aktywność, mimo iż często nie ma bezpośredniego przełożenia na karierę zawodową pozwala uczynić świat nieco lepszym, dając jednocześnie szerokie doświadczenie, które często bardzo niespodziewanie może się przydać na późniejszych etapach rozwoju.

Samorząd Studencki

Na uczelni samorząd studentów to bardzo ważny organ. Odpowiada za organizację wielu wydarzeń oraz reprezentuje brać studencką przed władzami uczelni.

Działalność w tej organizacji to bardzo odpowiedzialna i często trudna praca. Uczestnictwo w wyborach władz samorządowych umożliwia przeprowadzenie prawdziwej kampanii wyborczej, zaś działanie w samych strukturach bezpośredni kontakt z władzami uczelni, często włączając w to samego rektora.

To także reprezentowanie uczelni na zewnątrz. Niemniej przed przedstawicielami samorządu stają niekiedy bardzo trudne zadania, na przykład uczestnictwo w sądach koleżeńskich.

Koła naukowe

Na większości instytutów działają koła naukowe. Jak sama nazwa wskazuje, pozwalają one lepiej zgłębiać meandry własnej dziedziny.

W ramach tych organizacji często organizowane są warsztaty, wyjazdy lub spotkania pozwalające na kontakt z najwybitniejszymi osobistościami w danej gałęzi nauki.

Działalność w kołach jest szczególnie istotna dla studentów myślących o karierze naukowej, gdyż często pozwala na prowadzenie badań już podczas studiów. Z kolei uczestnictwo w konferencjach naukowych ułatwia staranie się o stypendium, istotne zarówno jako zastrzyk finansowy, ale i solidny fundament przyszłej kariery.

Warto przy tym pamiętać o tym, aby rozsądnie wybierać aktywności w jakie chcemy się zaangażować. Jednym z podstawowych pojęć ekonomii jest koszt alternatywny, zwany też kosztem utraconych korzyści - jest to wartość utraconych korzyści które mogłyby zostać uzyskane w związku z innym niż dokonanym wyborem. Życie to właśnie taka ekonomia - sztuka wyborów w poszukiwaniu tego najatrakcyjniejszego. Tak jak w przypadku drogi na rozstaju, koniecznym jest wybranie tylko jednej odnogi, by mieć możliwość kroczenia dalej z pełną mocą.



Marlena Przygoda
(22l) – studentka filologii angielskiej oraz prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Aktywnie działa w kołach naukowych, a także strukturach samorządowych uczelni, gdzie reprezentuje interesy studentów w organach kolegialnych uniwersytetu.




STRONA GŁÓWNA PROJEKTU





Kontakt w sprawach projektu:

Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw
Ul. Przechodnia 4, 20 – 003 Lublin
a.szczykutowicz@eds-fundacja.pl
tel: +48 81 536 10 83


partner projektu
FEML
projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego


ORGANIZATORZY FORUM


PATRONAT HONOROWY
MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ


PARTNER GŁÓWNY


MIASTO GOSPODARZ


WSPÓŁFINANSOWANIE


OFICJALNY PARTNER


PARTNER

FEML


PATRON MEDIALNY