FEML


FORUM EKONOMICZNE
MŁODYCH LIDERÓWXI FORUM EKONOMICZNE MŁODYCH LIDERÓW

NOWY SĄCZ 05-09 WRZEŚNIA 2016
TWORZYMY IDEE DLA PRZYSZŁOŚCI EUROPY

DZIEŃ 2: Wtorek

6 września 2016, Nowy Sącz


9:00 – 9:45

Rejestracja Uczestników


9:30 – 9:50
Prezentacja:

Małopolska – Europejski Region Przedsiębiorczości 2016


10:00 – 11:30

Sesja Plenarna XI Forum Ekonomicznego Młodych Liderów.


Moderatorzy: Klaudia Kozak, Mirosław Urban, Polska

 • Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego
 • Ryszard Nowak, Prezydent Miasta Nowy Sącz
 • Paweł Poszytek, p.o. Dyrektora Generalnego, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
 • Michał Wójcik, Prezes Zarządu, Fundacja Nowy Staw

Wystąpienie inauguracyjne:

Jaka szkoła dla europejskiego Steve'a Jobsa? Wyzwania dla współczesnej edukacji.

 • Marzenna Drab, Podsekretarz Stanu Ministerstwo Edukacji Narodowej RP


11:30 – 13:00
Warsztaty:

Inkubator współpracy międzynarodowej – deklaracja na rzecz dobrej współpracy


Czym jest dobra jakościowo współpraca międzynarodowa? Czemu ma służyć w obecnych czasach międzynarodowa sieć organizacji młodzieżowych? To czas merytorycznych dyskusji i wypracowywania deklaracji na rzecz dobrej współpracy międzynarodowej.


13:00 – 14:00
Lunch

14:00 – 16:15
Warsztaty:

Inkubator współpracy międzynarodowej – sieciowanie i planowanie przyszłych projektów


Jakie przyszłe działania możemy wspólnie realizować? To czas merytorycznych dyskusji oraz tworzenia nowych projektów wokół wybranych tematów.


16:30 – 18:00
Panel dyskusyjny –

Europa w następnej dekadzie. Debata z udziałem Młodych Liderów.


Moderator: Nicolamaria Coppola, Włochy

Paneliści:

 • Kristian Friis Bach, Sekretarz Wykonawczy Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ
 • Amer Benouda, Centrum Studiów Zarządzania i Badań w Aix-Marseille; Europejskie Studia dla Wolności, Francja
 • Jan Krzysztof Bielecki, były Premier RP, Przewodniczący Rady Partnerów EY Polska
 • Zanda Kalniņa-Lukaševica, Sekretarz Parlamentarny, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Łotwa
 • Margarida Marques, Sekretarz Stanu ds. Europejskich, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Portugalia
 • Marcin Przydacz, zastępca dyrektora spraw zagranicznych, Kancelaria Prezydenta RP


18:00 – 18:30
Prezentacja filmu Fundacji Pomyśl o Przyszłości:

Dlaczego w bogatych krajach Europy Zachodniej zarabia się cztery razy więcej niż u nas?


Celem Fundacji jest podejmowanie oraz wpieranie wszelkich inicjatyw służących rozwojowi gospodarczemu naszego kraju.


19:30 – 21:30
Warsztaty:

Odkrywanie Polski


Czym Polska może Ciebie zaskoczyć? Chwila degustacji, inspiracji i spotkania z polską kulturą. Będzie to czas, kiedy będziecie mogli lepiej poznać Polskę i jej kulturę. Spotykając się z innymi osobami uczestniczącymi w Forum posłuchacie o ich muzycznych, filmowych i artystycznych inspiracjach i ulubionych twórcach polskiej kultury. Podczas tego wieczoru na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!
XI FORUM EKONOMICZNE MŁODYCH LIDERÓW

TWORZYMY IDEE
DLA PRZYSZŁOŚCI EUROPYMałopolska – Europejski Region Przedsiębiorczości 2016

PrezentacjaJaka szkoła dla europejskiego Steve'a Jobsa?
Wyzwania dla współczesnej edukacji.

Marzenna Drab

Podsekretarz Stanu Ministerstwo Edukacji Narodowej RP

Należycie wciąż do elitarnego grona. Jesteście osobami, które codziennie biorą odpowiedzialność za swoje biznesy, wprowadzają kreatywne rozwiązania i chcą zmieniać świat – powiedziała Marzenna Drab, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej RP podczas wystąpienia specjalnego, inaugurującego XI Forum Ekonomiczne Młodych Liderów w Nowym Sączu.

Minister podkreśliła, że Steve’owi Jobsowi udało się spełnić marzenia, ponieważ wierzył, że mogą stać się rzeczywistością. Opowiadając o reformie, która czeka szkolnictwo w Polsce dodała, iż polska szkoła może i powinna uczyć się od założyciela Apple. Minister przytoczyła kilka złotych myśli Jobsa, którymi powinni się kierować nauczyciele, studenci, uczniowie i młodzi liderzy. Podkreśliła, że ważne jest narzucanie tempa, kochanie tego, co się robi oraz wychodzenie poza utarty schemat, które jest podstawą kreatywności.

Wśród podstawowych planów i działań resortu edukacji w najbliższym czasie Marzenna Drab wymieniła naukę programowania podczas lekcji informatyki, dostęp do szerokopasmowego Internetu w każdej szkole oraz wymianę tradycyjnych tablic lekcyjnych na tablice interaktywne. Wspomniała również o dużej roli edukacji historycznej i obywatelskiej oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Podobnie jak Steve Jobs wierzył, że może zmienić świat, tak ja wierzę, że wzajemnie się wspierając i inspirując, polska szkoła będzie kształtować ludzi ambitnych i kreatywnych, dla których granicą będzie tylko ich własna wyobraźnia – powiedziała.
Marzena Drab

Podsekretarz Stanu Ministerstwo Edukacji Narodowej RP

Jakich umiejętności i kompetencji powinna uczyć wspólczesna szkoła?Sesja Plenarna XI Forum Ekonomicznego Młodych Liderów.Młodzi liderzy są największą wartością

Aktywność intelektualna, spontaniczność, umiejętność formułowania celów i realizowania swoich pasji oraz wiek – te cechy jako atuty młodych liderów podkreślił Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, podczas sesji otwierającej XI Forum Ekonomiczne Młodych Liderów.

Marszałek powiedział, że w 2016 roku Małopolska otrzymała tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości. Podkreślił, że to zasługa również młodych ludzi uczących się w szkołach podstawowych, średnich oraz studentów, których w tym regionie jest około dwieście tysięcy.

To oni są naszą największą wartością i siłą napędową – przyznał Jacek Krupa.

WYWIAD Z JACKIEM KRUPĄ


Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak stwierdził, że polityki nie da się oddzielić od ekonomii i odwrotnie.

Dyskusje, które będziecie prowadzić, będą dotykały różnych dziedzin – powiedział. – Wielu z was będzie też w przyszłości pełnić znaczące funkcje w swoich krajach, miejscach pracy. Forum to szansa na wymianę poglądów, przedstawienie swoich idei i pokazanie, że młodzi ludzie w Europie tworzą jej rzeczywistość poza i ponad niebezpiecznymi akcentami, które dzisiaj niestety obserwujemy – dodał.Gdy spotykam się z panem marszałkiem i z panem prezydentem, to często mi powtarzają, że dla młodych liderów zawsze znajdą się przestrzeń i środki. Serdecznie dziękuję za to zaangażowanie

– powiedział Prezes Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw Michał Wójcik.


Nasza Fundacja większości z Państwa jest pewnie znana – zauważył Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji dr Paweł Poszytek.

Działania, które realizujemy, to nie tylko to Forum, ale przede wszystkim program Erasmus+ i jego część „Młodzież” oraz Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży – dodał. Dyrektor FRSE zachęcił też uczestników Forum do korzystania z pomocy i możliwości rozwoju, jakie daje ta organizacja.
Sesja Inauguracyjna
XI Forum Ekonomicznego Młodych Liderów.

Młodzi liderzy są największą wartościąInkubator współpracy międzynarodowej
– deklaracja na rzecz dobrej współpracy

Warsztaty

W uczestnikach moich warsztatów najbardziej urzekły mnie entuzjazm, chęć pracy, odwaga oraz doświadczenie z jakim przystąpili do rozwiązywania stawianych przed nimi zadań – stwierdziła Dagna Galerownia, jedna z pięciu prowadzących. Oprócz niej aktywizacji młodzieży podjęli się także Anna Huminiak, Eliza Zadłużna, Kuba Radzewicz i Wojtek Spychała.

Najważniejsze to dać uczestnikom przestrzeń do dzielenia się tym, co mają głowie – zauważył Wojtek Spychała zapytany o sposób organizacji warsztatów.

Część warsztatowa rozpoczęła się tuż przed godziną dwunastą. Ponad sto osób podzielonych na dziesięć kilkunastoosobowych grup, rozpoczęło pracę nad jednym z wybranych przez siebie tematów z ogólnego zagadnienia equal partnership.

Uczestnicy pracowali m.in. nad podejmowaniem decyzji w grupie, zarządzaniem ryzykiem, sytuacjami konfliktowymi, etyką współpracy.

Zależy mi, by wysłuchać tego, co inni mają do powiedzenia oraz czego doświadczyli i przez to zrozumieć punkt widzenia innego człowieka – tłumaczy Yannis, uczestnik warsztatów pochodzący z Cypru.

Podczas podsumowania warsztatów młodzi liderzy zwrócili uwagę na różnice w postrzeganiu określonych kwestii, spowodowane różną przynależnością narodowościową.

Konkluzje członków warsztatów zbieramy w wirtualnej deklaracji dla równego partnerstwa. Chcemy, aby na niej opierała się współpraca między ludźmi – przyznała Dagna pod koniec warsztatów z zakresu dobrej i równej współpracy.
Liderzy o Forum

Co dzieje się na warsztatach w czasie Forum Forum Ekonomicznego Młodych Liderów?
Mirek Urban

Moderator warsztatów
XI Forum Ekonomicznego Młodych Liderów

Nie bójmy się widziec więcej ...

Kochajmy porażki ...Inkubator współpracy międzynarodowej
– sieciowanie i planowanie przyszłych projektów

Warsztaty

Czas drugich warsztatów upłynął pod znakiem wzajemnego poznawania się, słuchania i prób zrozumienia swoich współpracowników.

Kim jest dobry lider? Jakimi wartościami powinien się kierować? Czy ludzie łączą się w grupy ze względu na chęć osiągnięcia celów, czy ze względu na potrzebę podtrzymywania relacji? Na te oraz inne pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy warsztatów w sali Sichrawy.

Zapytani o motywacje uczestników, prowadzący najczęściej wskazywali na chęć poszukiwania partnerów do swoich projektów, poznania nowych i ciekawych ludzi, ulepszenie swoich umiejętności z zakresu pracy i komunikacji, czy też atrakcyjność doświadczeń międzykulturowych w wielonarodowych grupach.

W uczestnikach moich warsztatów najbardziej zaskoczyła mnie mnogość pomysłów i ich gotowość, by budować mosty dla osiągnięcia wspólnego celu – wskazał prowadzący Wojtek Spychała.

Ciekawe pomysły innych osób z całego świata pozwalają spojrzeć na proste i z pozoru oczywiste rozwiązanie z zupełnie innej perspektywy – zauważył uczestnik jego warsztatów Jakub Bocheński.

Organizacja i różnorodność tworzą fajną synergię, która podnosi efektywność działań cross-sektorowych. – podsumowała Eliza Zadłużna.
Jan Krzysztof Bielecki

Premier RP (1991) Kawaler Orderu Orła Białego
Przewodniczący Rady Partnerów EY

Wskazówki dla młodych liderówEuropa w następnej dekadzie.

Debata z udziałem Młodych Liderów.

Opinie

Przyszłość Europy w następnej dekadzie.

Yury Nabutovski
Rosja, Partia polityczna - 5 grudnia

Pozwólcie mi zachować optymizm I wierzyć w to, że sytuacja w Unii Europejskiej wpłynie na przyszłość jeszcze bardziej znacząco, że Unia stworzy wspólnotę demokratycznych państw rozciągającą się od Oceanu Atlantycznego aż po Ural, że cały kontynent Europy będzie działał jako jeden organizm bez żadnych granic i militarnych konfliktów. Że Unia Europejska będzie rozpościerać się od Ukrainy aż po Szkocję, tworząc przestrzeń w której respektowana jest wartość człowieka, gdzie szanowane jest jego życie i wolność tworząc strefę ogólnej pomyślności. Dla ponad pół miliarda ludzi to nie problem aby przyjąć uchodźców bądź pomóc biednym regionom oraz rozwiązać każdy inny problem jeśli tylko znajdzie się potrzebna determinacja i plan. Mam nadzieję, że tak będzie.

Yury Nabutovski

Uczestnicy debaty o przyszłości Europy zgodnie przyznali, że z powodu dynamicznych zmian i dużej niepewności na arenie międzynarodowej nie wiadomo, co czeka Stary Kontynent w ciągu najbliższych lat. Większość zgodziła się jednak, że kluczem do naprawienia błędów jest jedność oraz zasada consensusu.

Pierwsza część dyskusji skoncentrowała się na pytaniu, dlaczego młodzi ludzie nie uczestniczą w życiu politycznym i obywatelskim.

Jeśli stworzy się kanały i otworzy możliwości, młodzież ma dużo do powiedzenia i wiele dobrych pomysłów – stwierdził Jan Krzysztof Bielecki, były Premier RP, Przewodniczący Rady Partnerów EY Polska.


Często słyszę, że młodzi nie uczestniczą w życiu publicznym. Nieprawda.

Uczestniczą, tylko na różne, nowe sposoby – powiedziała Margarida Marques, Sekretarz Stanu ds. Europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Portugalii.

Moje ugrupowanie chce zmienić Europę, którą teraz widzimy: z rosnącym nacjonalizmem, masową imigracją, rosnącymi nierównościami. Ale by odwrócić tę kartę potrzebujemy wsparcia młodego pokolenia – przekonywała.

Amer Benouda, z Centrum Studiów Zarządzania i Badań w Aix-Marseille we Francji zauważył, że jest kilka przyczyn braku zaangażowania młodych ludzi w życie polityczne. Wśród nich wymienił brak zaufania do polityków oraz obsadzanie przez nich stanowisk swoją rodziną i przyjaciółmi.

Jestem mocno zaniepokojony tym, co dzieje się w Europie. Narody przestają ufać sobie nawzajem, kraje wycofują się z międzynarodowej współpracy – powiedział Kristian Friis Bach, Sekretarz Wykonawczy Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. – Przecież celem tak zwanego Państwa Islamskiego jest sterroryzowanie nas do tego stopnia, aż wszyscy sąsiedzi będą się bali siebie nawzajem. Musimy na nowo stworzyć integrującą się Europę – przekonywał.


Piętą achillesową UE jest komunikacja ze społeczeństwem, wyjaśnianie tego, czym zajmuje się Unia – stwierdziła Zanda Kalniņa-Lukaševica, Sekretarz Parlamentarny w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Łotwy.

Musimy odzyskać zaufanie poprzez komunikację – dodała.

Wierzę, że obowiązkiem każdego z nas jest kontynuowanie projektu europejskiego – zadeklarowała Ana Birchall, Przewodnicząca Komitetu ds. Europejskich w Izbie Deputowanych.


Marcin Przydacz, zastępca dyrektora ds. spraw zagranicznych w Kancelarii Prezydenta RP zaznaczył, że nie można zapominać o zagrożeniach zewnętrznych dla Unii i państwach, które chcą panować nad innymi.

Myślę, że coraz mniej jest wśród młodych osób refleksji. Proponuje się im model kolejnych staży, rozmów, spotkań i wyjazdów, ale nie wraca się do refleksji intelektualnej i nie podkreśla jej roli – zauważył. – Mój apel jako człowieka będącego niedawno po państwa stronie jest taki: trzeba czytać klasyków filozofii – zakończył.

Opinie

Przyszłość Europy w następnej dekadzie.

Ana Gagoshvili
Gruzja, centrum badań ekonomicznych

W wyniku zeszłorocznego kryzysu, Europa przez następną dekadę pozostanie głęboko podzielona i będzie ciężko jej odzyskać pełną siłę. Unia Europejska w pewnym stopniu poradzi sobie z tą sytuacją lecz problem tkwi również w ekonomii kierowanej przez obustronne bądź wielostronne relacje. Zwiększony nacjonalizm i wzrost sceptycyzmu w Europie zada jej kolejną ranę głównie przez kraje próbujące rozwiązać ich własne problemy zanim zorientują się jaka sytuacja panuje na zewnątrz. Kryzysy które przewidujemy w następnej dekadzie będą zdecydowanie poważniejsze od tych które widzieliśmy w poprzednim stuleciu i nie będą różnić się wiele od tych których oczekujemy w niedalekiej przyszłości.

Ana Gagoshvili

Opinie

Przyszłość Europy w następnej dekadzie.

Ksenia Omelchenko
Ukraine, menadżer medialny

W najbliższej dekadzie Europa zmierzy się z wieloma wyzwaniami testującymi kooperacje i solidarność pomiędzy krajami. Może ta strefa naturalnej stabilności, bezpieczeństwa i powodzenia zamieni się w coś nowego, na przykład, unia Europejska posiada wszystkie narzędzia i środki aby przekształcać swoje granice. Wyjdą również na jaw sprzeczności w różnych politycznych, religijnych i ekonomicznych branżach jak i sytuacjach społecznych. Pomimo wszystkich tych oczywistych faktów, Europa wejdzie na nowy etap technologiczny i informacyjny. Aby poradzić sobie ze wszystkimi tymi wyzwaniami będzie potrzeba wielkiej dozy motywacji, kooperacji, wielu rzetelnych projektów oraz liderów z różnych krajów aby zbudować silną Europę.

Ksenia Omelchenko

EUROPA W NASTĘPNEJ DEKADZIE.

Debata z udziałem Młodych Liderów


Opinie na temat Forum

Hanna Vashchyla
Białoruś, IBA Group

Jestem dumna że mogłam uczestniczyć w Ekonomicznym Forum Młodych Liderów w 2016 roku. Podobała mi się przyjacielska atmosfera w ciągu wszystkich dni, sprzyjała ona owocnym dyskusjom. Doceniam kulturę i uprzejmość uczestników. Nawet na forach postawionych na wysokim szczeblu zdarzają się ostre i pozbawione szacunku krytyki, dla przykładu często dochodzi do takich dyskusji między Rosjanami i Ukraińcami, ludźmi z Armenii i Azerbejdżanu oraz wieloma innymi krajami. Jednak na Ekonomicznym Forum Młodych Liderów w Polsce, wszyscy uczestnicy byli taktowni, opanowani i pokazali swoje dobre maniery. Mieliśmy różne punkty widzenia i opinie, debaty były ekscytujące i ożywione. Kolejną rzeczą jaka zrobiła na mnie wrażenie byli wysoko postawieni goście z Polski, którzy znaleźli czas aby porozmawiać z młodymi ludźmi na temat problemów ekonomicznych i sytuacji zarówno w Polsce jak i Unii Europejskiej, przedstawili perspektywy przyszłości i wyzwań które przed nami stoją. Jako prezent otrzymałam książkę która wyjątkowo mi się spodobała, ponieważ pokazuje jak Polscy uczeni, urzędnicy państwowi, analitycy i biznesmeni myślą o przyszłości ich kraju.

Hanna Vashchyla

RELACJA Z XI FORUM
ORGANIZATORZY FORUM


PATRONAT HONOROWY
MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ


PARTNER GŁÓWNY


MIASTO GOSPODARZ


WSPÓŁFINANSOWANIE


OFICJALNY PARTNER


PARTNER

FEML


PATRON MEDIALNY