FEML


FORUM EKONOMICZNE
MŁODYCH LIDERÓWX FORUM EKONOMICZNE MŁODYCH LIDERÓW

NOWY SĄCZ 07-11 WRZEŚNIA 2015
TWORZYMY IDEE DLA PRZYSZŁOŚCI EUROPY

DZIEŃ 3: Środa

9 września 2015, Nowy SączPanel dyskusyjny

Jaki procent wiedzy w sukcesie?

„Wiedza dziś, sukces jutro” to tytuł panelu dyskusyjnego otwierającego drugi dzień X Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Nowym Sączu.

Podczas rozmowy przedsiębiorcy i politycy zastanawiali się, jakie czynniki składają się na sukces młodych ludzi w przyszłości.

- Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jakie oczekiwania ma się w życiu, do czego chce się dążyć – powiedział Andrzej Czerwiński, minister skarbu państwa. – Ludzi, którzy osiągają ogromny, spektakularny sukces jest kilka procent w skali całego społeczeństwa, ale ludzi szczęśliwych powinno być sto procent. Najważniejsze, to znać swoje miejsce w życiu i być w nim po prostu szczęśliwym, spełnionym – dodał.

Poza ministrem w dyskusji wzięli udział Stanisław Gągała, prezes Gold Drop w Limanowej, Zbigniew Konieczek, dyrektor naczelny Newag SA, Grażyna Sukiennik, inżynier wiertnictwa, Krystian Wolak, założyciel firmy Event Experience oraz Artur Racicki, prezes Social Wifi sp. z o. o.Panel dyskusyjny

Wejdźmy na inne tory myślenia o Wspólnocie

- Jesteśmy zbyt rozdrobnieni, dlatego reszta świata może nami rozgrywać – powiedział gen. Vincenzo Camporini, były narodowy dowódca sił zbrojnych we Włoszech. – Musimy rozszerzyć koncepcję interesu narodowego i przestawić naszą mentalność na myślenie o interesie Europy jako wspólnoty – dodał.

Podczas panelu dyskusyjnego poświęconego globalnemu bezpieczeństwu 25 lat po zimnej wojnie rozmowę zdominował temat konfliktu rosyjsko-ukraińskiego oraz polityki Unii Europejskiej wobec Rosji.

- Zachowanie Rosji to pogwałcenie reguł wielu porozumień i dokumentów, choćby Paryskiej Karty Nowej Europy z 1990 roku – powiedział gen. Klaus Wittmann z Aspen Institute w Niemczech. – Musimy pokazywać Rosji jasne granice tego, co jest akceptowalne – dodał.

Włodzimierz Cimoszewicz, senator Rzeczypospolitej Polskiej zauważył, że dzisiaj niebezpiecznie jest mieć w sąsiedztwie swojego kraju „czarną dziurę” – państwa, które przegrały, nie rozwinęły się.

- Świat bardzo się zmienił, ale ludzie niekoniecznie – powiedział Liam Fox, były minister obrony Wielkiej Brytanii. – Procesy mentalne i myślowe często pozostały te same – dodał.

Andrius Krivas, wiceminister spraw zagranicznych Litwy zauważył, że Rosja potrzebuje Zachodu, a Zachód potrzebuje Rosji, dlatego powinniśmy skłaniać ten kraj do zmiany reżimu.


film

Globalne bezpieczeństwo 25 lat po zakończeniu Zimnej Wojny

Panel dyskusyjny

  • Liam Fox – Minister Obrony (2010-2011), Wielka Brytania;
  • Andrius Krivas – Vice-Minister Spraw Zagranicznych, Litwa;
  • gen. Vincenzo Camporini – Szef Obrony Sztabu Generalnego (2008-2011), Włochy;
  • gen. Klaus Wittmann – Aspen Institute, Niemcy;
  • Włodzimierz Cimoszewicz - Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Senator, Polska;
  • Moderator: Tomasz Bratek – Szef Narodowej Agencji Programu Erasmus + , Polska.


Panel dyskusyjny

Odwaga, której nie mieli ojcowie

- Europa będzie zjednoczona i konkurencyjna, jeśli razem zrobimy coś dla przyszłości – powiedziała senator Włoch, prezes Fundacji Włosko-Amerykańskiej Barbara Contini podczas dyskusji poświęconej konkurencyjnej Europie we współczesnym świecie.

- Kilkadziesiąt lat temu zaczynałam podobnie jak wielu z was: wyjechałam z mojego małego włoskiego miasteczka za granicę. Dziś wiem, że my, a zwłaszcza wy, musicie mieć odwagę, której nie mieli wasi ojcowie – dodała.

Hans Timmer, główny ekonomista Banku Światowego powiedział, że wielkim sukcesem w Europie był program Erasmus, który sprawił, że wyższe wykształcenie oraz mobilność stały się powszechne.

- Nie możemy oszukiwać młodych, że jest jakaś jasna ścieżka co do przyszłości – stwierdziła Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju. - Cechą tego świata jest nieprzewidywalność. Nie możemy powiedzieć młodym, co będzie za dwadzieścia lat, ale możemy ich przygotować, aby w przyszłości sobie poradzili – dodała.

Polska minister zwróciła uwagę, że rząd kładzie obecnie nacisk na to, aby propagować przyrodnicze i techniczne kierunki studiów, bo to one są bardziej przyszłościowe i konkurencyjne.

- Musimy zmienić nasz „europejski sen”, odchodząc od marzenia jedynie o bezpieczeństwie i dobrobycie, ku ryzyku, dynamizmowi i wyzwaniom – oświadczył były premier Litwy Andrius Kubilius.

Jak uczynić Europę bardziej konkurencyjną we współczesnym świecie?


Panel dyskusyjny z udziałem minister rozwoju regionalnego Marii Wasiak, byłego premiera Litwy Andriusa Kubiliusa, senator Republiki Włoskiej Barbary Contini oraz głównego ekonomisty Banku Światowego Hansa Timmera.

film2


Panel dyskusyjny

Żądajcie niemożliwego

- Musicie kochać życie, znaleźć jego radości i przekraczać granice, które narzuciły poprzednie pokoleniai żądać niemożliwego – powiedział do uczestników X Forum Ekonomicznego Młodych Liderów prezydent Macedonii Gjorge Ivanov.

Podczas drugiego dnia obrad Forum w panelu dyskusyjnym poświęconym liderom jutra poza prezydentem Macedonii udział wzięli: były minister spraw zagranicznych Malty Francis Zammit Dimech, były prezydent Słowenii Danilo Turk, senator oraz profesor ekonomii na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie Paolo Guerrieri Paleotti i przewodniczący Wspólnej Legislatury Komisji ds. Unii Europejskiej w Irlandii Dominic Hannigan.

Francis Zammit Dimech stwierdził, że najważniejszymi wyzwaniami w najbliższym czasie będą procesy migracyjne, innowacje oraz dostosowanie się do faktu, że procesy myślenia ulegają zmianie.

- Według mnie liderzy jutra będą musieli zmierzyć się z dwoma ważnymi zagadnieniami: globalnym ociepleniem oraz rosnącą nierównością dochodów i pogłębianiem się ekonomicznych podziałów – powiedział Danilo Turk.


Liderzy jutra - jakich liderów potrzebuje Europa w XXI wieku?

Uczestnicy: prezydent Macedonii Gjorge Ivanov, prezydent Słowenii Danilo Turk, profesor ekonomii na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie i deputowany do Senatu Republiki Włoskiej Paolo Guerrieri Paleotti, przewodniczący komisji ds. europejskich Parlamentu Irlandii Dominic Hannigan oraz były minister spraw zagranicznych Malty Francis Zammit Dimech. Moderator dyskusji: Andriy Pavlovych - koordynator Centrum SALTO Europa Wschodnia i Kaukaz Południowy.

film2


Panel dyskusyjny

Przestępczość nie zależy od narodowości

- Musimy nauczyć się rozgraniczać dwa pojęcia: uchodźctwo i migracja, one nie są tożsame – powiedział Dan Petre, dyrektor Rumuńskiego Instytutu Dyplomatycznego. – O migracji musimy rozmawiać, ona jest permanentna, ale nie o nią chodzi w obecnym kryzysie – dodał.

Thorsten Klute, sekretarz stanu Ministerstwa Pracy, Spraw Społecznych i Integracji z kraju związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii stwierdził, że dla Niemiec migracja nie jest niczym nowym. Od lat 70. XX w. do tego kraju migrują setki tysięcy ludzi, również populacja Polaków w Niemczech ciągle się zwiększa. Klute podkreślił, że codziennie mnóstwo wolontariuszy pracuje na rzecz tego, aby przyjmować imigrantów, troszczy się, aby mieli gdzie spać i co jeść.

- Przestępczość nie zależy od narodowości, ale od socjalnej i społecznej sytuacji danej grupy ludzi bądźczłowieka – powiedział Dan Petre, odpowiadając na zarzut zwiększonego wskaźnika kryminalizacji wśród migrantów w Niemczech.

W dyskusji „Twierdza Europa czy otwarty kontynent. Jak powinna być kształtowana europejska polityka migracyjna w przyszłości?” wzięli też udział Marcel Lesik, student katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego, Alexandra Ciorchina, studentka Akademii Studiów Ekonomicznych w Mołdawii, Jovana Kuzman z Wyższej Szkoły Karola Darwina w Rzymie, Sandra Oborska, specjalistka ds. rekrutacji, Ferry Pausch, dyrektor Niemieckiej Fundacji na rzecz Integracji oraz Gian Paul Gauci z Europejskiego Centrum Pracowników na Malcie.Panel dyskusyjny

How can Europe find new routes to growth?

Presentation of the Amway Global Enterpreneurship Report

Anna Czarczyńska, PhD, Sustainable Development Center Dean, Economics, Management and Finance Faculty

AMWAY GLOBAL ENTREPRENEURSHIP REPORT 2014/PDF

film

film

Panel dyskusyjny

What can leaders of tomorrow do in order to save the European project?

  • Hannes Schreiber – Head of Department for Eastern Europe, Federal Ministry for European and International Affairs, Austria,
  • Christoph Zoepel – Former Minister of State and Secretary of State, Professor –Germany,
  • Ramadan Ilazi – Deputy Minister of European Integration, Kosovo,
  • Zanda Kalnina-Lukasevica – Parliamentary State Secretary for EU Affairs, Latvia

Panel dyskusyjny

Jak uniknąć pułapki
średniego rozwoju?

- Aby wygenerować oszczędności krajowe, potrzebna jest zupełnie inna polityka makroekonomiczna, która w Polsce nie jest prowadzona – stwierdzili uczestnicy panelu dyskusyjnego „Oszczędności vs. konsumpcja. Czy Polska potrzebuje długoterminowych oszczędności?”.

Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE, Paweł Tamborski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Rafał Antczak, członek zarządu Deloitte, zastanawiali się, czy możliwe jest, aby Polska nie wpadła w pułapkę średniego rozwoju i osiągnęła konwergencję z Niemcami.

Sytuacja ekonomiczna Polski nie jest winą jednego konkretnego rządu, ale polityki prowadzonej przez ostatnie 20-25 lat – powiedział Rafał Antczak.

Paweł Tamborski zwrócił uwagę, że do tej pory Polska zaabsorbowała z Unii Europejskiej 70 miliardów euro, które zostały użyte na nadrabianie zaległości cywilizacyjnych i tworzenie twardej infrastruktury.

–  Wchodzimy w nową perspektywę unijną i te środki nie będą już tak łatwe jak poprzednia perspektywa – zauważył Tamborski.

Zapoznaj się z pełnym zapisem debaty


Oszczędzanie czy konsumpcja:
czy Polsce potrzebne są długoterminowe oszczędności?

Debata z udziałem Grzegorza Chłopka - Prezesa Nationale-Nederlanden PTE, Pawła Tamborskiego - Prezesa Giełdy Papierów Wartościowych oraz Rafała Antczaka - członka zarządu Deloitte Consulting.

film2


Goście Specjalni Forum - Beata Szydło

Jesteście lepiej przygotowani

- Jesteście szansą i przyszłością Europy – powiedziała Beata Szydło, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości podczas drugiego Dnia X Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. – Politycy muszą to przyjąć do wiadomości! Jesteście lepiej wykształceni, lepiej przygotowani na wyzwania – dodała.

Zapytana przez Michała Wójcika o cechy dobrego lidera, posłanka PiS wymieniła umiejętność pracy zespołowej, konsekwencję, odpowiedzialność i dialog.

- Często kalkulujemy, czy nam się coś opłaca, czy nie, a później się cofamy – stwierdziła.

Zapytana przez uczestników o to, skąd wziąć pieniądze na pomysł zgłoszony przez jej partię „500 zł na każde dziecko” odpowiedziała, że nadszedł czas, aby zmienić filozofię myślenia o polskich finansach publicznych.

- W polskim budżecie jest wystarczająca ilość środków, aby zrealizować ten cel – zapewniła. – Ekonomia musi być dla obywatela, a nie obywatel dla ekonomii – dodała.

powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenieGALERIA DZIEŃ 3: ZOBACZ ZDJĘCIA

FORUM : DZIEŃ 1 | DZIEŃ 2 | DZIEŃ 3 | DZIEŃ 4
FORUM ORGANIZERS


HONORARY PATRONAGE
MINISTER OF NATIONAL EDUCATION


MAIN PARTNER


CITY HOST


CO-FINANCING


OFFICIAL PARTN


PARTNER

FEML


MEDIA PARTNER