FEML

XVIII Forum Ekonomiczne Młodych Liderów

Największe międzynarodowe spotkanie społeczno-ekonomiczne
młodych liderów w Europie

Karpacz, 5-8 września 2023

Młodzi liderzy przyszłości8 WRZEŚNIA 2023 - DZIEŃ 3

   10:30 – 11:000

EWALUACJA XVIII FORUM EKONOMICZNEGO MŁODYCH LIDERÓW


WYWIADY FEML 2023


Michał Eryk Południok

Prezes Zarządu Brad Management Consulting Sp. z o.o.

- Chciałbym Pana na początku zapytać z racji takiej, że znajdujemy się na Forum Ekonomicznym młodych liderów. Chciałabym zapytać Pana o to właśnie, w jaki sposób młodzi ludzie mogą wykorzystać te kompetencje, te umiejętności, tę wiedzę, którą zdobywają podczas paneli dyskusyjnych, podczas którego w jednym z nich Pan również przemawiał, w jaki sposób możemy wykorzystać to na rynku pracy, szczególnie te osoby, które w dobie kryzysu gospodarczego wchodzą na ten rynek pracy lub mają pierwsze kroki za sobą i jeszcze nie do końca ta ścieżka zawodowa jest dla nich jasno określona?

- Myślę, że to, co młodzi ludzie najbardziej mogą wynieść z udziału w Forum Ekonomicznym, to jest szersza perspektywa na różne sprawy. Tutaj można dowiedzieć się bardzo wielu rzeczy o tym, jak działają pewne mechanizmy, pewne procesy w różnych sektorach, i przez to jakby zobaczyć więcej, zobaczyć dalej niż jest to zazwyczaj dostępne z poziomu dostępności wiedzy zwykłego młodego człowieka, który gdzieś na tym rynku pracy zaczyna się rozglądać. Więc zbudowanie sobie perspektywy, zastanowienie się, gdzie ja chcę być za 10-15 lat, jakie mogę mieć możliwości za te 10-15 lat, natomiast w praktyce to jest po prostu cierpliwość, ciężka praca, czasem zaciskanie zębów do pewnych rzeczy po prostu dochodzi się jakiś czas, więc to, co można robić, to podejmować działania, inicjatywy w firmach, w których pracujemy bądź szukać sobie takich firm, takich miejsc pracy, które doceniają to, że ktoś się wyróżnia, że ktoś się angażuje, to może być dostszeżone, docenione, i przełożyć się na awans, na rozwijanie swojej kariery zawodowej. W szczególności polecam sektor prywatny, korporacje, które mają po prostu wewnętrzne ułożone procesy, żeby takie talenty wyłapywać. Jeżeli młodzi ludzie dotarli aż tutaj, znaleźli się na dużym Forum Ekonomicznym, to nie ma wątpliwości, że są to wybitne jednostki, które w szybkim czasie właśnie w programach talentów w korporacjach mogą po prostu zabłyszczeć.

- Pan sam jest przykładem osoby, która te kompetencje świetnie wykorzystała, bo tak jak pod koniec panelu sam Pan powiedział, że jeszcze niedawno Pan był tutaj po drugiej stronie, czyli jako młody lider. Jak z perspektywy czasu może Pan określić, ocenić tę wiedzę i to, co w ogóle, jaki wkład uczestnictwo w tym Forum miało wpływ na Pański rozwój?

- Na pewno właśnie zbudowanie świadomości co do tego, jakie są, jaka może być moja misja. Generalnie w pracy, w biznesie. To jest to, co dało mi Forum. Każdy z nas pochodzi z jakiegoś środowiska, wywodzi się z jakiejś rodziny, ma jakieś tradycje zawodowe, i często nie mamy świadomości w ogóle, jakie mogą być możliwości dla nas w zupełnie innych miejscach. Podobnie było ze mną, ja pochodzę ze środowiska akademickiego, z rodziny, w której nie miałem żadnych styczności, np. z firmami produkcyjnymi, ze światem produkcji, w którym teraz się specjalizuję, który mnie zafascynował. Więc właśnie to jest wartość, którą można wyciągnąć stąd i dobrze wykorzystać.

- I przede wszystkim odwagi.

- Dokładnie, tak, przejść do przodu.

- Dziękuję Panu uprzejmie, bardzo serdecznie dziękuję.

- Dziękuję.

Cornelius Ochmann

Dyrektor Zarządzający w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, specjalista ds. polityki europejskiej

- W tej chwili znajdujemy się na Ekonomicznym Forum Młodego Lidera w ramach projektu „Ekonomiczny Forum w Karpaczu”. Jest z nami Cornelius Ochmann, Dyrektor Zarządzający w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Proszę powiedzieć o tym, moment podpisania Polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie minęło ponad 30 lat. W ostatnim czasie w relacjach pomiędzy Warszawą a Berlinem znalazło się wiele animozji i nieporozumień. Czy obecnie pokolenie 20- i 30-latków w przyszłości będzie w stanie wzmocnić stosunki pomiędzy Polską a Niemcami oraz wyeliminować ryzyko oddalanie się naszych krajów?

- Młodzi ludzie już przyczyniają się do tego, że stosunki polsko-niemieckie się poprawiają, i to właśnie również działalność tutaj młodego Forum do tego się przyczynia. Młodzi ludzie myślą w kontekście europejskim, nie zajmują się rozpatrywaniem czy „...” konfliktów, tylko patrzą w przyszłość i tutaj współpraca polsko-niemiecka według mnie jest kluczowa dla dalszego rozwoju UE. A właśnie, to młode pokolenie tutaj będzie odgrywał kluczową rolę w przyszłości UE.

- Dziękuję. Jaki wkład młodzi liderzy mogą wnieść w stosunki polsko-niemieckie?

- Przede wszystkim młodzi ludzie promują tematy europejskie. Teraz stoimy przed wielkim wyzwaniem, to znaczy, co UE może zrobić, w jaki sposób może pomóc Ukrainie, jak szybko Ukraina może wejść do UE. I przede wszystkim tym muszą się zająć młodzi ludzie, to będzie trwało kilka lat, jeżeli nie kilkanaście, ale to młodzi ludzie będą o tym decydowali, a nie 60- lub 70-latkowie.

- Dziękuję, i ostatnie pytanie: po upadku komunizmu Niemcy szybko zbudowały silne więzi gospodarskie z Polską. W 2022 roku największym partnerem gospodarczym był nasz zachodni sąsiad, który zainwestował w Polsce ponad 1.4 miliardy euro oraz utworzył 4000 miejsc pracy. Czy polityka nie położy się niszczeniu na wspomniane relacje gospodarcze?

- Nie sądzę, współpraca gospodarcza rozwija się od czasu przystąpienia Polski do UE, wymiana handlowa z Polską zwiększyła się 10-krotnie; Polska jest dla niemieckiego gospodarki ważniejsza niż Włochy, niż Wielka Brytania i tak dalej po Chinach, Stanach Zjednoczonych i Francji Polska jest w tej chwili na czwartym miejscu jako Partner gospodarczy, i będzie jeszcze ważniejsza w przyszłości.

- Dziękuję bardzo.

Agnieszka Parol-Górna

Koordynatorka Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023

- Forum Młodych Liderów w Jeleniej Górze jest skierowane przede wszystkim do młodzieży. Co daje młodzieży udział w takim Forum?

- To jest niesamowite spotkanie młodych ludzi w jednym miejscu z całej Polski, ale też z zagranicy, więc wymiana doświadczeń, wymiana dobrych praktyk, wymiana nowych pomysłów, matczowanie też ludzi, kontaktów w celu realizacji nowych wspólnych projektów.

- Rozumiem, że jest to skierowane do jakiejś konkretnej grupy, licealiści, studenci, czy te osoby muszą gdzie się należeć, żeby mogły wziąć udział w takim wydarzeniu?

- Nie muszą być zrzeszeni, natomiast ważne, żeby byli aktywistami takimi, którzy chcą robić więcej, mogą tu przyjechać, poznać nowych ludzi i wtedy pomyśleć, czy warto się zrzeszać gdzie się zrzeszać, bo zresztą w grupie siła.

- Rozumiem, jakie korzyści osiąga młodzież, biorąc udział w takich wydarzeniach? Czy ma to jakiś wpływ na późniejszą pracę, na nawiązywanie znajomości i braniu udziału właśnie w jakichś stowarzyszeniach, fundacjach?

- Na pewno nie jest to bez echa w takiej pracy codziennej, na pewno poznawanie inspirowanie się ludźmi, którzy już coś robią, jest naprawdę wartościowe, poznawanie osób z różnych fundacji i organizacji, poznawanie ich działalności, sieciowanie, rozwijanie możliwości językowych czy umiejętności językowych, to jest bardzo ważne w życiu młodego człowieka, a samo to, że mogą być uczestnikiem też w Forum Ekonomicznym w Karpaczu, i mogą czerpać nowych trendów przedstawianych tam nie tylko ekonomicznych, ale i społecznych. Myślę, że jest bardzo budujące.

- Właśnie, Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Polsce, prawda? Jakie jest zainteresowanie? Czy dużo osób bierze udział w takich wydarzeniach, czy to widać, że jest więcej chętnych niż np. w latach ubiegłych?

- Myślę, że jest porównywanie, bo to Forum naprawdę jest dużym wydarzeniem i skupującym w tysiącach różne osoby z polityki, ekonomii jak i osoby społeczne, dlatego ważne, żeby jeszcze przy tej okazji uczestniczyły w tym osoby młode, żeby czerpały z tych doświadczeń, uczyły się na nowo i korzystały z nowych trendów, które są podane im tak naprawdę na tacy.RELACJA Z XVIII FORUM

PROGRAM
XVIII Forum Ekonomiczne Młodych Liderów
ORGANIZATOR