FEML


FORUM EKONOMICZNE
MŁODYCH LIDERÓWIII FORUM EKONOMICZNE MŁODYCH LIDERÓW

NOWY SĄCZ 09-12.09.2008
TWORZYMY IDEE DLA PRZYSZŁOŚCI EUROPY

DZIEŃ 4: Piątek

12 września 2008, Nowy Sącz

Kraje Europy Środkowo – Wschodniej: ubodzy krewni czy wschodzące gwiazdy?
Jakie jest miejsce gospodarki Europy Środkowo- Wschodniej w Europie i świecie?

Panel dyskusyjny

 • Moderator: Przemysław Patryk Iwanek - przewodniczący konferencji
 • Christopher Beazley- Eurodeputowany , Parlament Europejski, Wielka Brytania
 • Thomas Laursen - Dyrektor na Polskę i Kraje Bałtyckie, Bank Światowy
 • Christoph Rosenberg - Dyrektor Regionalny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy
 • Manisha Singh - Zastępca Sekretarza Stanu ds. Polityki Handlowej, Departament Stanu, Rząd USA
 • James Wilson - Dyrektor-Założyciel, Rada Biznesu Ukraina - UE, Prezes i właściciel Macmillan Ltd.

Wschodzące gwiazdy


„Potencjał regionu Europy środkowo-wschodniej jest ogromny a kraje w tej części świata to prawdziwie wschodzące gwiazdy” - powiedział Thomas Laursen z Banku Światowego. „- Jeszcze kilka lat temu ten region miał nadmiar siły roboczej. Bezrobocie sięgało ponad 20 %. Dzisiaj bezrobocie spadło do 7-8% a nawet w wielu sektorach gospodarki brakuje rąk do pracy. Liderem zmian jest Polska. Na pewno przyczyniło się do tego członkostwo w Unii Europejskiej, migracje, nowe inwestycje. Jednak drogą do sukcesu jest produktywne zatrudnienie. Praca musi opłacać się przedsiębiorcom i przez podatki państwu. Ale praca musi przede wszystkim opłacać pracownikowi. Płaca to najlepsza motywacja do pracy i podnoszenia własnych kwalifikacji. Edukacja daje najlepsze możliwości bycia elastycznym na rynku pracy. Pochodzicie z kilkudziesięciu krajów, które dynamicznie rozwijają się gospodarczo i społecznie. Wasza energia rozwija te kraje. Jako przykład podam, że w Banku Światowym ogłosiliśmy konkurs na nowe stanowisko pracy. Zgłosiło się 110 młodych osób z Europy. Każda oferta była świetna: przynajmniej dwa fakultety, znajomość języków, zdobyte doświadczenie podczas praktyk, zaangażowanie w organizacjach pozarządowych. To daje obraz jak bardzo dobrze młodzi są przygotowani do przejęcia odpowiedzialności za przyszłość.Wartości a polityka:
wyzwania XXI wieku

Gość specjalny Forum:
Chandrika Bandaranaike Kumarutunga
była prezydent Sri LankiJaką rolę pełnią regiony w Unii Europejskiej:
wyzwania dla polityki regionalnej i polityki spójności Unii Europejskiej?

Gość specjalny Forum:
Danuta Hübner
Komisarz ds. Polityki Regionalnej w Komisji Europejskiej

Danuta Hubner z przesłaniem do młodych liderów:

Wszystko co robimy, to robimy również dla was.; Trzeba działać w grupie - na tym polega bycie liderem

Katarzyna Grydniewska / Polish Radio LublinNATO po Bukareszcie:
perspektywy członkostwa Ukrainy i Gruzji

Panel dyskusyjny

 • Moderator: Tomasz Różniak – Prezes Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw
 • Erhard Busek- Przewodniczący Instytutu Regionu Dunaju i Europy Środkowej, Były Kanclerz Austrii
 • Donald Jensen - Pracownik Naukowy, Uniwersytet Johna Hopkinsa, USA
 • Borys Tarasyuk - Przewodniczący Komisji Integracji Europejskiej, Najwyższa Rada Ukrainy
 • Georgiou Thedossis – Przewodniczący, Greckie Stowarzyszenie ds. Współpracy Atlantyckiej i EuropejskiejGruzja i Europa:
teraźniejszość i przyszłość

Gość specjalny Forum:
Giorgi Baramidze
Wicepremier i Minister ds. Integracji Europejskiej i Spraw Atlantyckich w Rządzie Gruzji


Wsparcie edukacji obywatelskiej i politycznej młodzieży gruzińskiej

Fundacja Nowy Staw z Lublina i Uniwersytet Kaukaski w Tbilisi podpisali układ, który ma służyć wsparciu edukacji obywatelskiej i politycznej młodzieży Gruzińskiej. Wicepremier Gruzji Giorgi Baramidze, w obecności którego porozumienie zostało zawarte, stwierdził, że patrzy na tę współpracę z optymizmem. Podpis swój złożyli Kakha Shengelia, Rektor Uniwersytetu Kausaskiego oraz Tomasz Różniak, Prezez Zarządu Fundacji Nowy Staw.

Giorgi Baramidze

Więcej na temat porozumienia mówi Michał Wójcik z Fundacji Nowy Staw.

Michał WójcikUroczysta sesja zamykająca Forum

Podsumowanie Forum Ekonomicznego Młodych Liderów 2008

Porozumienie o kształceniu obywatelskim młodzieży gruzińskiej zakończyło kolejną edycję Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Nowy Sączu. Porozumienie między organizatorami Forum i Uniwersytetem Kaukaskim w Tbilisi podpisano w obecności wicepremiera Gruzji Giorgi Baramidze. „ Wspólne wielonarodowe projekty, staże i praktyki oraz wsparcie dla organizacji pozarządowych to konkretny wymiar Forum w Nowym Sączu podsumował zawarcie porozumienia Baramidze.

Sytuacja po konflikcie gruzińskim jednym z głównych tematów Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. W czterodniowym Forum w Nowym Sączu wzięło udział ponad 300 przedstawicieli organizacji społecznych, politycznych, dziennikarzy, reprezentantów organizacji pozarządowych i gospodarczych z 42 krajów Unii Europejskiej, Europy Wschodniej i Kaukazu.

Zdaniem uczestników Forum w Nowym Sączu wyznacza rolę młodego pokolenia w dokonujących się przemianach społecznych i gospodarczych na kontynencie euroazjatyckim. Dlatego też nie mogło zabraknąć głosu młodych o wydarzeniach na południowym Kaukazie. W rozmowach z politykami młodzież pytała przede wszystkim o konsekwencje kaukaskiego kryzysu dla rozwoju gospodarczego Europy i czy bezpieczeństwo zwykłych mieszkańców starego kontynentu jest zagrożone.

W przesłaniu do młodych liderów Europy Premier Donald Tusk powiedział m.in.:
Dla młodych ludzi, szczególnie dla tych, którzy mieszkają w Europie, przyszłość to wielkie wyzwanie i szansa. Dlatego to, co udało się wywalczyć mojemu pokoleniu, a jest to wartość absolutnie bezcenna, to jest wolność - swoboda życia, działania, wyboru własnej drogi życiowej. Tej wartości trzeba zawsze pilnować. Jest to dobry moment, żeby zwrócić się do wszystkich bez wyjątku młodych Europejczyków: pamiętajcie, że wolności raz zdobytej nie można oddać. W Europie czy na świecie, wszędzie tam, gdzie ktoś chce komuś zabrać wolność, my mamy za zadanie reagować, ze względu na nasze własne długie lata doświadczeń. Jestem przekonany, że jeśli tą wolność uchronimy, to młodzi ludzie dadzą sobie radę we współczesnej Europie. Patrzę z dużym spokojem na przyszłość tych, którzy maja dzisiaj osiemnaście – dwadzieścia lat

Gośćmi Nowego Sącza w 2008r. byli m.in.: Danuta Hubner Komisarz Komisji Europejskiej, Giorgi Baramidze Wicepremier Gruzji, Katarzyna Hall Minister Edukacji Narodowej, Jan Krzysztof Bielecki Prezes Pekao SA, Elmar Brok b. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych PE, Vytautas Landsbergis Poseł do PE, Leopold Unger Publicysta Le Soir, Manisha Signh z Departamentu Stanu USA, Mart Laar b. Premier Estonii, Petro Poroshenko Przewodniczący Narodowego Banku Ukrainy, Sir David Alton z brytyjskiej Izby Lordów.

Ważnym elementem Forum były warsztaty przygotowane przez trenerów Programu „Młodzież w działaniu”. - Edukacja nieformalna jest narzędziem, dzięki któremu młodzi uczą się rozmawiać. To technika, którą z powodzeniem można zastosować w polityce lub poznawaniu działania mechanizmów ekonomii. – mówi trenerka Dorota Prymek z Programu „Młodzież w działaniu”. Trenerzy Programu „Młodzież w działaniu” zorganizowali dla uczestników Forum trzy warsztaty - o aktywnym uczestnictwie młodych w życiu społeczno- politycznym, różnorodności kulturowej i przeciwdziałaniu zjawisku wykluczenia grup społecznych. Młodzi liderzy, podzieleni na małe grupy, przygotowywali prezentacje na temat najważniejszych wyzwań i problemów, z jakimi wiąże się uczestnictwo z życiu społecznym. Nie brakowało dyskusji, ważnych pytań, ale i pomysłów na to jak promować i przedstawiać zadanie młodego pokolenia wśród politycznych dysydentów. Jedna z grup zastanawiała się, jaką rolę mogą odegrać młodzi liderzy w zwalczaniu globalnych problemów takich jak bieda, głód czy konflikty zbrojne. „Im więcej ze sobą rozmawiamy, tym więcej pozbawiamy się stereotypów i wzajemnego niezrozumienia. Konflikty często biorą się z braku dialogu. – uważa Weronika Duda z Wrocławia – jedna z uczestniczek Forum. Młodzi zauważyli również, że zwalczanie problemów globalnych często wiąże się z działaniem na rzecz własnej społeczności lokalnej. „Działajmy lokalnie – myślmy globalnie, a edukacja jest najlepszym środkiem do prawdziwego dialogu” – podkreślił Peter Ordey uczestnik z Węgier.

Wartość merytoryczna i sukces organizacyjny corocznych edycji pozwala na określenie Forum jako jednego z najważniejszych wydarzeń międzynarodowych młodego pokolenia. Świadczy o tym także duże zainteresowanie mediów z całej Europy i duża obecność w mediach relacji z przebiegu obrad.


Study tour po województwie małopolskim

12.09.2008 - 13.09.200ORGANIZATORZY FORUM


PATRONAT HONOROWY
MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ


PARTNER GŁÓWNY


MIASTO GOSPODARZ


WSPÓŁFINANSOWANIE


OFICJALNY PARTNER


PARTNER

FEML


PATRON MEDIALNY