FEML


FORUM EKONOMICZNE
MŁODYCH LIDERÓWIX FORUM EKONOMICZNE MŁODYCH LIDERÓW

NOWY SĄCZ 02-05 WRZEŚNIA 2014
TWORZYMY IDEE DLA PRZYSZŁOŚCI EUROPY

DZIEŃ 1: Wtorek

2 września 2014, Nowy Sączpowiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie


Jak Uczynić Europę MiejsceM w którym chcemy Żyć? Business – społeczność – ekonomia.

Warsztaty przygotowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji

Pierwszym punktem pierwszego dnia 9tego forum ekonomicznego młodych leaderów były warsztaty przeprowadzone przez Fundacje Rozwoju Systemu Edukacji.   Uczestnicy sami proponowali tematy warsztatów, organizując się w małych grupach. Każdy z uczestników mógł wybrać temat jaki go interesuje i uczestniczyć w spotkaniu. Warsztaty odbywały sie w dwóch panelach. Dotyczyły sytuacji młodych ludzi w krajach europejskich oraz szans i barier w rozwoju osobistym. Ważnym tematem poruszonym podczas warsztatów była aktualna sytuacja w Europie. Na koniec każdy warsztat był podsumowywany na forum i poddawany debacie.
powiekszenie
powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie


Sesja otwierająca

Powitanie Uczestników IX Forum

 • Jacek Krupa – Zastępca Marszałka Województwa Małpolskiego
 • Bożena Jawor – Zastepca Burmistrza Miasta Nowy Sącz
 • Anna Moskwa – Prezes Europejskiego Domu Spotkan – Fundacji Nowy Staw
 • Tomasz Bratek – Zastepca Dyrektora Generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

powiekszenie

Po godzinie 15.00 uczestnicy z całej Europy zostali przywitani przez gospodarzy tegorocznego spotkania. W imieniu mieszkańców Nowego Sącza swoje słowo przekazała prezydent miasta Bożena Jawor. Za przybycie dziękował także Tomasz Bratek z Fundacji Systemu Rozwoju Edukacji, współorganizatora wydarzenia.
Natomiast Jacek Krupa, wicemarszałek województwa małopolskiego pytał o miejsce młodych ludzi we współczesnym społeczeństwie. Anna Moskwa, prezes Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw, pytana dziennikarzy o różnicę między sądeckim a krynickim forum, zwraca uwagę na szczególne znaczenie młodych ludzi. Wyjaśnia także, czym wyróżnia się tegoroczna edycja spotkania.
Z jakimi jeszcze tematami zmierzą się uczestnicy Forum Ekonomicznego Młodych Liderów? Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz transmisji online.

powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie


Prezentacja: 10 lat w UE

Wyniki badań mieszkańców lubelszczyzny

 • Michał Eryk Południok - Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw

Kolejną częścią pierwszego dnia Programu Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Nowym Sączu była prezentacja Michała Południoka na temat 10- lecia członkowstwa Polski w Unii Europejskiej. Badaniami zostali objęci mieszkańcy Lubelszczyzny. Główne wnioski z badań są takie iż ankietowani pozytywnie oceniają dotychczasowe członkostwo Polski w Unii Europejskiej.

powiekszenie

Do głównych profitów zaliczają otwarte granice i możliwość wolnego podróżowania (71%), a także możliwości rozwojowe wynikające z pozyskiwanych funduszy europejskich (50%). Do negatywnych aspektów według nich należą takie czynniki jak emigracja Polaków (48%) oraz wzrost cen produktów i usług (41%).

Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie

Europa – nierozwiązane problemy, nowe wyzwania. Poszukiwanie lidra zmian.

Panel dyskusyjny

 • Moderator: Tomasz Bratek -Zastepca Dyrektora Generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
 • Jan Figel – Wiceprzewodniczący Rady Narodowej Słowacji
 • Stanisław Kluza – ekonomista, Instytut Statystyki i Demografii, były Minister Finansów RP
 • Christoph Zoepel - Były minister stanu i podsekretarz stanu, profesor


powiekszenie

Tematem pierwszego panelu dyskusyjnego („Europa – nierozwiązane problemy, nowe wyzwania. W poszukiwaniu lidera zmian”) było przywództwo i problemy jakie będą musieli rozwiązać przyszli liderzy. Goście IX Forum Ekonomicznego Młodych Liderów przekonywali uczestników, aby nie bali się proponować zmian, aby byli aktywni, ponieważ jest wiele problemów do rozwiązania. Jednym z takich problemów jest demografia, która nie będzie sprzyjać wzrostowi gospodarczemu w przyszłości.
Kolejnym zadaniem dla przyszłych elit Europy jest wzmocnienie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej, ponieważ wciąż jest ona na papierze. Paneliści bardzo dużo uwagi poświęcili kwestii integracji europejskiej, która czasami bywa niedoceniana. Ich zdaniem powinniśmy się skupić na jej pogłębianiu i rozszerzaniu, ponieważ w dobie rywalizacji z takimi gigantami jak Chiny czy Indie musimy być razem.
Temat konfliktu ukraińsko-rosyjskiego także został poruszony. Pytań o jego rozwiązanie nie zabrakło ze strony uczestników forum.

powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie

Foyer Forum

Rozmowy młodych liderów

powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie


Od rodzinnej firmy do globalnego sukcesu

Prezentacja firmy

 • Moderator: Michał Eryk Południok – członek Rady Programowej Forum Ekonomicznego Młodych Liderów
 • Ryszard Florek – Prezes FAKRO Sp. z o.o. Laureat nagrody Przedsiębiorca Roku 2010 wydanego przez EY. Otrzymał dwukrotnie Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP za nadzwyczajne zaangażowanie w budowanie prestiżu polskiej gospodarki w krajach członkowskich UE.

Gościem zaproszonym na ostatni panel pierwszego dnia forum był prezes firmy FAKRO – pan Ryszard Florek. Firma FAKRO zajmuje się produkcją i sprzedażą okien dachowych, swoją działalność rozpoczęła w Nowym Sączu.powiekszenie

Głównym tematem, który poruszył w ramach swojego wystąpienia był problem braku odpowiedniego klimatu dla rozwoju biznesu w Polsce. Na podstawie swojej współpracy z przedsiębiorcami innych narodowości zauważył, że Polacy najczęściej myślą o własnym interesie, a dopiero w drugiej kolejności o dobru wspólnoty. To jest główna przeszkoda w rozwoju gospodarczym naszego kraju. Kolejnym poruszonym przez pana prezesa problemem były relacje pewnej zawiści między ludźmi, które blokują potencjał i rozwój jednostki. Często przedsiębiorcy spostrzegani są w sposób negatywny przez społeczeństwo. Taka sytuacja ma niestety miejsce w Polsce i czas to zmienić.

powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenieBankiet w Ratuszu w Nowym Sączu

zorganizowany przez burmistrza Ryszarda Nowaka

powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie


GALERIA DZIEŃ 1ZOBACZ ZDJĘCIA
ORGANIZATORZY FORUM


PATRONAT HONOROWY
MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ


PARTNER GŁÓWNY


MIASTO GOSPODARZ


WSPÓŁFINANSOWANIE


OFICJALNY PARTNER


PARTNER

FEML


PATRON MEDIALNY