FEML


FORUM EKONOMICZNE
MŁODYCH LIDERÓWXII FORUM EKONOMICZNE MŁODYCH LIDERÓW

NOWY SĄCZ 04-08 WRZEŚNIA 2017
TWORZYMY IDEE DLA PRZYSZŁOŚCI EUROPY

DZIEŃ 2

5 września 2017, Nowy SączSesja otwierająca

 • Ryszard Nowak, Prezydent Miasta Nowy Sącz
 • Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego
 • Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Fundacji Instytut Wschodni
 • dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
 • Agata Dziubińska-Gawlik, Prezes Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw


Wierzę, że chcecie być liderami budującymi więzi społeczne i przełamującymi schematy oraz jesteście gotowi realizować cele na pozór nierealne – powiedział Wojciech Piech, Wiceprezydent Nowego Sącza podczas sesji otwierającej 12. Forum Ekonomiczne Młodych Liderów.

Wśród najbardziej palących wyzwań, przed którymi staną liderzy współczesnej Europy gospodarz Nowego Sącza wymienił m.in. niezażegnany kryzys gospodarczy, niekontrolowany napływ imigrantów z terenów Afryki Północnej, nastroje antyeuropejskie i kryzys solidarności na Starym Kontynencie.Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa witając uczestników Forum w Małopolsce, podkreślił znaczenie rozwoju gospodarczego regionu i pokazał jego wpływ na ogólne poczucie dobrobytu mieszkańców.

Serdecznie gratuluję organizatorom Forum Ekonomicznego Młodych Liderów ich kreatywnego podejścia do poszczególnych paneli dyskusyjnych, w których przedsiębiorczość społeczna będzie miała swoje ważne miejsce – zaznaczył Marszałek.Dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) zwrócił uwagę na bogatą ofertę programów międzynarodowych dla młodych Europejczyków, które mają wspierać ich aktywność i edukację.

Spotkania takie jak to, nie są tylko pustymi dyskusjami – podkreślił Dyrektor FRSE. Podał przykład Forum Partnerstwa Wschodniego, które Fundacja zorganizowała w czerwcu 2017 r. – W toku dyskusji wykuły się tam konkretne rekomendacje, przyjęte później przez Radę Europejską – zaznaczył.Twórcze, ale i realne znaczenie Forum Ekonomicznego zaakcentowała również Agata Dziubińska-Gawlik, Prezes Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw.

Od 12 lat młodzi ludzie z całej Europy przyjeżdżają tutaj, by kreować nowy wizerunek Starego Kontynentu – powiedziała. – Wyzwanie stoi przed każdym z nas. Dyskutujcie, twórzcie, zadawajcie pytania, szukajcie odpowiedzi. Europa na to czeka! – zachęcała.

Po Brexicie, wojnie na wschodzie Europy, kolejnych kryzysach gospodarczych i migracyjnych pytanie zawarte w jednym z paneli tegorocznego forum czy Unia będzie istniała w 2025 roku brzmi nie tylko złowrogo ale też jest prawdziwym wyzwaniem dla młodego pokolenia liderów zebranych dziś w Nowym Sączu. Te wyzwania to przede wszystkim innowacje w sferze produkcji, programowania, zarządzania, to przedsiębiorczość nakierowana na zrównoważony rozwój. Młodzi liderzy Europy dyskutujcie, twórzcie, nawiązujcie relacje, zadawajcie pytania, słuchacie i szukajcie odpowiedzi. Nasz kontynent czeka na wasze pomysły. Niech to Forum będzie prawdziwą inspiracją dla europejskiej przyszłości.

Agata Dziubińska-Gawlik, prezes Fundacji Nowy Staw.Wykład motywacyjny:

„Współczesne przywództwo - lider, charyzmatyczny reformator, odkrywca”

Wykładowcy
 • Prof. Christopher Bezzina,
  Uniwersytet Maltański, Malta; Uniwersytet w Uppsali, Szwecja
 • Prof. Joanna Madalińska-Michalak,
  Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, Uniwersytet Warszawski, Polska
Nie ma jednego właściwego modelu przywództwa, a definicji tego pojęcia są tysiące – podkreślali prof. Christopher Bezzina z Uniwersytet Maltańskiego (Malta) i Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) oraz prof. Joanna Madalińska-Michalak, Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego z Uniwersytetu Warszawskiego (Polska) podczas wykładu motywacyjnego pt. „Współczesne przywództwo – lider, charyzmatyczny reformator, odkrywca”.

Prowadzący chcieli dowiedzieć się, czym jest przywództwo dla uczestników XII Forum. Młodzi liderzy definiowali je jako „zdolność do inspirowania ludzi, ale i bycia zainspirowanym” oraz „otwartość i gotowość do popełniania błędów, mylenia się”.

Według prof. Christophera Bezziny najtrudniejszym zadaniem przywódcy jest bycie autentycznym, prawdziwym.

Czasami tak bardzo jesteśmy zajęci codziennymi obowiązkami, że nie wystarcza nam czasu na refleksję i autorefleksję, a ich brak powoduje zatrzymanie rozwoju (If we stop reflecting, we stop growing) – podkreślał profesor.Również prof. Joanna Madalińska-Michalak podkreślała znaczenie zastanawiania się nad sobą.

Kim jestem? Jak widzę siebie jako lidera, ale też jak widzą mnie inni jako przywódcę?, to najważniejsze pytania, które często powinniśmy sobie zadawać – przekonywała.

Naukowcy podkreślali również, że dużą rolę odgrywa pasja i zafascynowanie tym, co się robi, bo – jak uważają – pomaga to podejmować nowe wyzwania i brać na siebie odpowiedzialność.Panel:

Polska w obliczu kształtowania polityki młodzieżowej – jakiej reprezentacji potrzebuje polska młodzież?

Prowadzący: Mateusz Konieczny
Goście
 • prof. Jacek Kurzępa,
  Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego, Polska
 • Adam Janczewski,
  Przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej, Polska
 • Natalia Kapusta,
  Wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno, Polska

Co to jest polityka młodzieżowa? Czy młodzi ludzie potrzebują reprezentacji na szczeblu państwowym, w organach centralnych i samorządowych? Jak zachęcić ich do działania w młodzieżowych radach miasta? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy panelu pt. „Polska w obliczu kształtowania polityki młodzieżowej – jakiej reprezentacji potrzebuje polska młodzież?”.

Potrzeba powołania Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej pojawiła się naturalnie, jako konsekwencja zdobycia pełnej suwerenności naszego kraju w 1989 roku – powiedział Adam Janczewski, Przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej. – Jesteśmy więc kontynuatorami idei, która powstała, zanim się urodziliśmy – zauważył.

Dorośli decydenci często wam, młodym ludziom, nie ufają. Musicie zademonstrować swój profesjonalizm, kompetencje i umiejętności, bo to wszystko macie – przekonywał prof. prof. Jacek Kurzępa, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego. – Czasami brakuje wam tylko przekonania, że możecie to dobrze zaprezentować na forum dorosłych – dodał. Poseł radził również młodym, aby znaleźli wśród decydentów osobę, która dobrze zna świat młodzieży i której można powierzyć problemy i aspiracje, a następnie pilnować, aby troszczyła się o ich sprawy.

Zachęcam was, abyście sięgnęli po worek unijnych pieniędzy, które Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji może przeznaczyć na wasz rozwój i działanie – przekonywał dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji (FRSE). – Wspieramy pracowników młodzieżowych, szkolimy osoby w ramach programu SALTO. Działamy już 20 lat, więc jest duże prawdopodobieństwo, że w waszym środowisku ktoś już korzystał z naszych środków – zaznaczył.

Często spotykam się z osobami, które chciałyby stworzyć Młodzieżową Radę Miasta, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Zbierzcie grupkę zaangażowanych osób, zróbcie wokół siebie szum oraz znajdźcie dorosły autorytet, który wstawi się za wami – radziła Natalia Kapusta, Wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno.WARSZTATY

Młody przedsiębiorca wśród globalnych wyzwań. | Take the Lead - warsztat umiejętności managerskich. | Lider między Wschodem a Zachodem. | Drop...and Change – warsztat pozytywnej inspiracji, motywacji i zmiany. | Coaching w projektach. Umiejętności coachingowe: jak i kiedy używać ich w celu uzyskania optymalnych wyników?. | Elevator Pitch – czyli jak zaprezentować swój pomysł w czasie tak krótkim jak jazda windą. | Przedsiębiorczość i oszczędzanie.


Prezentacja Grzegorza Chłopka,
Prezesa Nationale-Nederlanden :

Jak zadbać o swoje finanse
Warsztat z oszczędzania i inwestowania


Uporządkowanie finansów osobistych
Określanie własnego celu
Inwestowanie – jak się do tego zabrać
Jeden (!) slajd z teorii
P/BV – dane historyczne dla USA i Polski
Prognozowanie

Prezentacja - PDFSesja plenarna: "Przyszłość Unii Europejskiej"

Prowadzący: dr Kuba Gąsiorowski

Goście

 • Sylwester Tułajew, Poseł na Sejm RP, Polska
 • Georg Milbrandt, Premier Rządu Kraju Związkowego Saksonii (2002-2008), Prezes Zarządu Forum Federacji, Niemcy /
 • Jacek Czaputowicz, Dyrektor Akademii Dyplomatycznej MSZ, Polska

Odnalezienie naczelnego celu Wspólnoty, trzymanie się razem, ale czasowe wstrzymanie się od reform ze względu na zbyt duże wewnętrzne podziały, „nie” dla Europy dwóch prędkości, „tak” dla wspólnego brania odpowiedzialności przez wszystkie kraje UE – to tylko niektóre z pomysłów i zaleceń, które formułowali uczestnicy sesji plenarnej pt. „Przyszłość Unii Europejskiej”.

Nie możemy naśladować Stanów Zjednoczonych, bo jesteśmy bardziej zróżnicowani niż Amerykanie. Musimy budować unię, która pozwala istnieć różnym kulturom, językom i narodom i która dąży do wspólnego celu – przekonywał Georg Milbrandt, Premier Rządu Kraju Związkowego Saksonii w latach 2002-2008.

Miejsce Polski jest w Unii Europejskiej – powiedział Sylwester Tułajew, Poseł na Sejm RP. – Pozostaje kwestia tego, jaka ma być Unia i jakich zmian potrzebuje, bo reformy są konieczne – dodał.

Innego zdania był Cyril Svoboda, czeski polityk, prawnik i wykładowca akademicki, przewodniczący Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej – Czechosłowackiej Partii Ludowej (2001–2003, 2009–2010).

Atmosfera w UE jest obecnie bardzo zła, dlatego powinniśmy na razie powstrzymać się od reform. Trzymać się razem i stworzyć lepszy klimat – przekonywał Svoboda.

Widzę w Unii Europejskiej podział na państwa, które stoją na zdrowych i mocnych ekonomicznych nogach oraz kraje, które ich nie mają. Nie przebiega on wzdłuż linii podziału na kraje należące i nienależące do strefy euro – zauważył Jacek Czaputowicz, Dyrektor Akademii Dyplomatycznej MSZ.

Dyrektor Akademii Dyplomatycznej zwrócił również uwagę na dylemat politologów i badaczy stosunków międzynarodowych: czy instytucje ponadnarodowe, które – przy założeniu typu idealnego – miały bronić i dbać o państwa słabsze, w rzeczywistości nie są tylko instrumentem do ochrony interesów najsilniejszych krajów?FORUM OD KULISDebata młodych liderów:
"Unia Europejska wciąż będzie istnieć w 2025 roku"

Goście

 • Mariusz Bednarz - Polska
 • Michal Pati – Słowacja
 • Lenka Švancarova - Czechy
 • Nikolett Garai - Węgry

Edukacja, swoboda przemieszczania się, otwarty rynek pracy i bezpieczeństwo – to według uczestników debaty młodych liderów najważniejsze powody, dla których Unia Europejska powinna istnieć w 2025 roku.

Nie wszystkie instytucje Wspólnoty są „przyjazne użytkownikowi” i działają tak, jak powinny – zauważył Mariusz Bednarz (Polska). – Potrzebujemy mniej biurokracji, a więcej elastyczności – dodał.

Michal Pati (Słowacja) zwrócił uwagę na problem władzy. Według niego Unia Europejska nie funkcjonuje tak jak powinna, ponieważ państwa członkowskie nie chcą „przerzucić” więcej swojej władzy na rzecz Wspólnoty.

Są osoby, które nigdy nie doświadczyły „ducha Erasmusowego”. Na szczęście my jesteśmy już z tego pokolenia, bardziej tolerancyjnego i otwartego, dlatego wierzę, że uda nam się przezwyciężyć problemy, przed którymi staje teraz UE – przekonywała Nikolett Garai (Węgry).

Mierzymy się z takimi problemami jak kryzys migracyjny i Brexit, ale Unia Europejska wciąż będzie istniała w 2025 roku – powiedziała Lenka Švancarova (Czechy).Bankiet w Ratuszu w Nowym Sączu

Teksty: Martyna Słowik
Fotografie: Aleksander Wolak

RELACJA Z 12 FORUM


GALERIA MULTIMEDIALNA 12 FORUM
ORGANIZATORZY FORUM


PATRONAT HONOROWY
MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ


PARTNER GŁÓWNY


MIASTO GOSPODARZ


WSPÓŁFINANSOWANIE


OFICJALNY PARTNER


PARTNER

FEML


PATRON MEDIALNY