FEML


FORUM EKONOMICZNE
MŁODYCH LIDERÓWXII FORUM EKONOMICZNE MŁODYCH LIDERÓW

NOWY SĄCZ 04-08 WRZEŚNIA 2017
TWORZYMY IDEE DLA PRZYSZŁOŚCI EUROPY

DZIEŃ 3

6 września 2017, Nowy SączPORANNA KAWA Z PRAKTYKAMI BIZNESU, NAUKI I POLITYKI.Gość specjalny Forum Ekonomicznego Młodych Liderów

Gjorge Ivanov

Prezydent Republiki Macedonii


Powinniście myśleć pozytywnie. Gąsienica zawsze zamieni się w kokon, a z niego wyłoni się motyl – mówił Gość Specjalny XII Forum Ekonomicznego Młodych Liderów, Prezydent Macedonii Gjorge Ivanov. – Spójrz na motyle i nie odrzucaj swoich marzeń: dostajesz tylko to, czego naprawdę chcesz – przekonywał. Gjorge Ivanov zauważył, że młode pokolenie już teraz znajduje rozwiązania problemów, które trapią naszą cywilizację. Wymienił m.in. współużytkowanie samochodów (zamiast kupowania własnych) i korzystanie z aplikacji, które temu służą oraz współdzielenie przestrzeni i korzystanie z rolnictwa organicznego.

Gość Specjalny podczas swojego przemówienia starał się nie tylko zainspirować młodych liderów, ale również podjął próbę charakterystyki ich pokolenia. – Wasze pokolenie jest też coraz bardziej religijne, bo swojego boga macie ciągle ze sobą, nazywa się Google i Twitter – ironizował z uśmiechem Prezydent. – Nie macie też wolnego czasu, jesteście aktywni 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Pamiętajcie, że człowiek potrzebuje czasu dla siebie na refleksję i filozofię. Ważna jest również cierpliwość, aby nie popełnić błędów, które później mogą być przez kogoś wykorzystane – przestrzegał Gjorge Ivanov.


Panel dyskusyjny:

"Tu bije serce innowacji - Nowy Sącz - Polska - Europa"

Prowadzący: Piotr Trąbski, Media and Youth
Goście:
 • Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych
 • Anna Moskwa, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
 • Wojciech Kostrzewa, Dyrektor Generalny Region Europy Środkowej i Wschodniej, Stadler Rail AG
 • Cornelius Ochmann, Dyrektor, Członek Zarządu - Fundacja Współpracy Polsk- Niemieckiej
 • Artur Racicki, przedsiębiorca, Prezes Social WiFi, Co-Founder SEEDiA, oraz prezes Pozytywnie.pl – Digital Marketing Agency.

Przez wiele lat wierzyliśmy, że przyszłością gospodarki są usługi. Dopiero teraz odkrywamy na nowo, że równie ważny jest przemysł – powiedziała Anna Moskwa, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Uczestnicy panelu „Tu bije serce innowacji – Nowy Sącz – Polska – Europa” zastanawiali się, jakie cechy oraz nastawienie są potrzebne, aby odnieść sukces w biznesie oraz jakie korzyści płyną z międzynarodowej wymiany gospodarczej.

Uczestnictwo w tym Forum to wasz osobisty sukces, ale też dar, który otrzymujecie – przyznał Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. – Jeżeli nie będziecie ciężko pracować i wymagać od siebie, to szansa może zostać zmarnowana – ostrzegał. Zachęcał również młodych liderów do znalezienia złotego środka między pracą i życiem osobistym, aby zapobiec przedwczesnemu wypaleniu.

Artur Racicki, przedsiębiorca, Prezes Social WiFi, Co-Founder SEEDiA, oraz prezes Pozytywnie.pl – Digital Marketing Agency zwrócił uwagę, że w Polsce wciąż piętnuje się osoby, które poniosły porażkę w biznesie.

W swojej karierze „położyłem” cztery biznesy: dwa na studiach i dwa po studiach. A później założyłem dwa kolejne, które wciąż mają się dobrze – przyznał. – Trzeba wykorzystywać ten wiek, w którym ma się jeszcze skłonność do ryzyka i dużo energii. Działajcie – przekonywał.

Cornelius Ochmann, Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, zwrócił uwagę na kwestie finansowania startupów.

Sektor bankowy niechętnie podchodzi do inwestowania w startupy, zwłaszcza takie, których pomysłodawcom wcześniej nie powiodło się w biznesie – zauważył. – Ważne jest więc, żeby takie inicjatywy były wspierane przez fundusze państwowe – przekonywał.Panel dyskusyjny:

"Lider w działaniu"

Prowadzący: Max Fras
Goście:
 • Iryna Bodnar, Wice-prezes, Stowarzyszenie współpracy młodzieży „Alternative-V”, Ukraina
 • Paul Galles, Caritas Luksemburg, Laureat Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2016
 • Karolina Gałek, Europeers
 • Jan Mela, Prezes, Fundacja Poza Horyzonty
 • Arkadiusz Mierkowski, Młodzieżowe Stowarzyszenie Inicjatyw Sportowych

Życzę wam, żebyście nigdy nie zapominali, że życie każdego człowieka ma nieskończoną wartość. I nie wątpili w to, że trzeba poświęcić się słabszym – powiedział Paul Galles z Caritas Luksemburg, Laureat Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2016 podczas panelu dyskusyjnego „Lider w działaniu”.

Lider z Luksemburga opowiedział też o swoim groźnym wypadku podczas pracy. Wyznał również, że kilka lat temu odszedł ze stanu duchownego, ale chciał nadal pomagać innym.

Dzięki mojej pracy mogę robić niesamowite rzeczy dla innych – przyznała Karolina Gałek z Europeers. – Nawet jeśli tylko jedna osoba zostanie zainspirowana programem Erasmus +, warto to robić – przekonywała.


To w Niemczech podczas EVS nauczyłem się wykorzystywać sport do rozwiązywania problemów ludzi – powiedział Arkadiusz Mierkowski z Młodzieżowego Stowarzyszenie Inicjatyw Sportowych. – Nasza organizacja wierzy, że jest w stanie zmienić młodzież przez piłkę nożną. Chcemy im pomagać w rozwoju umiejętności – zaznaczył.

Iryna Bodnar, wiceprezes Stowarzyszenia współpracy młodzieży „Alternative-V”, zwróciła uwagę na kwestię dysproporcji płci: – Wprawdzie usługi wolontariackie są w większości realizowane przez kobiety, to jednak szefami stowarzyszeń świadczących taką pomoc wciąż są w większości mężczyźni.Panel dyskusyjny:

"Startup Europa"

Prowadzący: Mariusz Bednarz
Goście:
 • Anton Holovachenko, CEO UniExo
 • Karol Karczewski, Lider Zespołu Lime Divices
 • Markus Renner, Przewodniczący, Międzynarodowa Wspólnota Marek i Reputacji (INBREC), Szwajcaria
 • Jan Fousek, CEO, Solar Global
 • Ciprian Dragomir, Młody Lider z Rumunii
 • Angelika Jarosławska, Wiceprezes Zarządu, Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw, Polska

Czy trudno jest rozwijać startup w Europie Wschodniej? Co jest źródłem sukcesów takich przedsiębiorstw? Jaki jest system ich wsparcia – co zasługuje na uznanie, a co można jeszcze poprawić? Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu „Startup Europa”.

Jeden z moich startupów zajmuje się telemedycyną. Ludzie spotykają się z lekarzem online, bez konieczności czekania w kolejce – opowiadał o swoim pomyśle Karol Karczewski, Lider Zespołu Lime Divices.

Według niego sekret sukcesu tkwi we wczesnym rozpoczęciu rozwijania swojej pasji i pomysłu: – Miałem 9 lat gdy zacząłem pisać kody i tworzyć roboty, to mnie ekscytowało.

Nieco innego zdania był Jan Fousek, CEO z Solar Global: – Moja rada dla każdego jest taka: znajdź starsze, bardziej doświadczone i ważniejsze osoby, które pomogą ci skutecznie zaprezentować twój produkt czy usługi – przekonywał.

Ważnym punktem dyskusji był program Polska 3.0, zaprezentowany przez Angelikę Jarosławską, Wiceprezes Zarządu Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Program zakłada połączenie polskich rzek, autostrad, kolei i lotnisk w jedną płaszczyznę transportu multimodalnego i budowę największego w Europie Centrum Logistycznego na Śląsku, które ma być zagłębiem logistyki, biznesu i przemysłu.Gość specjalny Forum Ekonomicznego Młodych Liderów

Beata Szydło

Prezes Rady MinistrówObawiam się, że obecnie Europa nie ma dobrych liderów. Żeby idea Unii Europejskiej się dopełniła, musimy zrobić odważny krok do przodu. Odnoszę wrażenie, że zatrzymaliśmy się i zadowoliliśmy tym, co jest – powiedziała premier Beata Szydło w Nowym Sączu.

Mówiąc o najbardziej palących problemach w Polsce, premier zwróciła uwagę na kwestię trudności w znalezieniu dobrze płatnej pracy, co często skłania młodych ludzi do emigracji. Zapewniła, że jej rząd będzie pracował na to, aby Polacy mogli wrócić do kraju.


Premier Beata Szydło zachęcała też młodych liderów do działania:
Na sali są z pewnością osoby, które działają w fundacjach, stowarzyszeniach, może są radnymi. To nie wystarczy. Najważniejsze to nie bać się walczyć o swoje marzenia czy plany. Czasami obawiamy się, że one nie zostaną zaakceptowane przez innych. Mimo to zachęcam, żeby każdy pomysł przekładać na działanie, nawet jeśli będziecie popełniać błędy – tłumaczyła.

Szefowa rządu zwróciła też uwagę na konieczność poszerzania Unii Europejskiej w kierunku wschodnim oraz południowym, co według niej zwiększy bezpieczeństwo, a także powrotu do wartości zawartych w traktatach założycielskich Wspólnoty.
Teksty: Martyna Słowik
Fotografie: Aleksander Wolak

RELACJA Z 12 FORUM


GALERIA MULTIMEDIALNA 12 FORUM
ORGANIZATORZY FORUM


PATRONAT HONOROWY
MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ


PARTNER GŁÓWNY


MIASTO GOSPODARZ


WSPÓŁFINANSOWANIE


OFICJALNY PARTNER


PARTNER

FEML


PATRON MEDIALNY