FEML


FORUM EKONOMICZNE
MŁODYCH LIDERÓWX FORUM EKONOMICZNE MŁODYCH LIDERÓW

NOWY SĄCZ 07-11 WRZEŚNIA 2015
TWORZYMY IDEE DLA PRZYSZŁOŚCI EUROPY

DZIEŃ 4: Czwartek

10 września 2015, KrynicaPremier Ewa Kopacz

Test na przyzwoitość

- Moim kolegom, którzy mówią "to nie jest nasza sprawa", powtarzam: to jest test na przyzwoitość! – powiedziała premier Ewa Kopacz na specjalnym wystąpieniu podczas ostatniego dnia XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy, odnosząc się do – jak to określiła – największej katastrofy humanitarnej, która w tej chwili zalewa Europę.

Premier stwierdziła, że to problem całej Europy, a przyjęcie migrantów, którzy uciekają ze swoich krajów w obronie własnego życia, jest naszym obowiązkiem.

- Nie możemy być nieczuli na to, co się dzieje – dodała Ewa Kopacz. – Jeśli stwierdzimy: „nam nic do tego, niech sobie Europa radzi”, to co powiemy naszym obywatelom, gdy zmieni się sytuacja za naszą wschodnią granicą i my będziemy potrzebowali pomocy, bo uchodźców zza naszej wschodniej granicy przybywać będzie setki tysięcy. Co wtedy? Będziemy mieli pretensje do naszych partnerów europejskich, gdy powiedzą "to nie nasza sprawa"? – pytała premier.

Dodała, że solidarność nie może być jednostronna – Polska nie może w czasie największego kryzysu odwrócić się do Europy plecami.Get Inspired Fest

Przykazania dla „startup-owców”

Podczas debaty „Get Inspired: startupy jako wzmocnienie i akcelerator przedsiębiorczości młodzieży” w Krynicy-Zdroju młodzi liderzy mieli okazję dowiedzieć się, jak państwo polskie wspiera młodych przedsiębiorców oraz usłyszeć, jak mądrze korzystać na tak zwanej „turystyce startupowej”.

Michał Bańka z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawił możliwości zdobycia wsparcia na startupy w Polsce. Zauważył, że Polska starupami stoi, a moda na startupy jest fenomenem na dużą skalę. Stwierdził, że nie bez znaczenia jest przy tym działalność PARP. Według jego oceny skutecznym narzędziem wsparcia startupów jest Fundusz Pożyczkowy, który udzielenie pożyczki warunkuje pozyskaniem inwestora. Dzięki temu młodzi przedsiębiorcy rozwijają umiejętności budowania relacji biznesowych i „sprzedawania” dobrych pomysłów.

Rozwijanie tej umiejętności znalazło się także na liście zaleceń Andrzeja Targosza, biznesmena, prezesa Proidea S.A. – Dobry przedsiębiorca powinien mieć dobrze zorganizowaną sieć kontaktów, stwierdził. „Turystyka startupowa”, a więc uczestniczenie w konferencjach i eventach dedykowanych dla startupów, jest jednym ze sposobów na nawiązanie i rozwijanie relacji. Jak podkreśla, aby dobrze przygotować do każdego wydarzenia, należy zmienić sposób myślenia o kontaktach z partnerami. Nie kalkulować „co ja z tego będę miał”, ale „w czym mogę pomóc” – zauważył. – Postawcie się na chwilę w cieniu waszych rozmówców, a zapewniam was, że zbudujecie długofalowe relacje – przekonywał. Podkreślił również wagę kreatywności, planowania rezultatów i dostosowywania sposobów prezentowania pomysłów biznesowych do kultury kraju i regionu odbiorców.Get Inspired: Innovation first! But what does it actually mean?


Get Inspired Fest promotes the success of startup entrepreneurship. It's an excellent opportunity to gain valuable knowledge and contacts. It's a great occasion to build momentum and get the business off the ground. In this video you have short speeches of fantastic entrepreneurs who will share their experience and know-how with you and who will inspire you to take the action and maybe to become an entrepreneur.


filmGALERIA DZIEŃ 4: ZOBACZ ZDJĘCIA

FORUM : DZIEŃ 1 | DZIEŃ 2 | DZIEŃ 3 | DZIEŃ 4
FORUM ORGANIZERS


HONORARY PATRONAGE
MINISTER OF NATIONAL EDUCATION


MAIN PARTNER


CITY HOST


CO-FINANCING


OFFICIAL PARTN


PARTNER

FEML


MEDIA PARTNER