FEML


FORUM EKONOMICZNE
MŁODYCH LIDERÓWVII FORUM EKONOMICZNE MŁODYCH LIDERÓW

NOWY SĄCZ 03-07 WRZEŚNIA 2012
TWORZYMY IDEE DLA PRZYSZŁOŚCI EUROPY

DZIEŃ 1: Środa

4 września 2012, Nowy Sącz

Unia Europejska na arenie międzynarodowej

Przemówienie otwierające

  • Moderator: Tomasz Bratek - Dyrektor Narodowej Agencji Programu Młodzież w działaniu
  • Tibor Navracsics - Wicepremier, Minister Sprawiedliwości i Administracji, Węgry

Każdy kryzys musi mieć swój koniec. Tylko, że dzisiaj powinniśmy zadać sobie pytanie czy to jest rzeczywiście kryzys, czy też początek nowej ery, w której rola Unii Europejskiej osłabnie i przestanie ona być globalnym graczem? Dzisiaj państwa Unii Europejskiej wytwarzają ponad 25% globalnego produktu krajowego brutto. W sferze ekonomicznej UE odgrywa wiodącą rolę. Niemniej jednak politycznie nie jest jeszcze zdefiniowana. Brakuje demokratycznej legitymizacji instytucji europejskich. Zainteresowanie wyborami do Parlamentu Europejskiego nie jest duże. Brak refleksji, czy integracja polega tylko i wyłącznie na współpracy państw narodowych, czy też idziemy w kierunku superpaństwa. Musimy sobie więc zadać obecnie trzy ważne pytania: czy to tylko kryzys, po którym Unia Europejska wróci do swojej świetności, czy już początek nowej ery, w której nie będzie odgrywała ona żadnej poważnej roli? Po drugie, jak możemy zdefiniować Europę w sferze politycznej? I wreszcie po trzecie, czy Unia Europejska przetrwa obecne kłopoty jeżeli nie znajdzie odpowiedzi na pytanie dotyczące budowy wspólnego państwa?

Panel - Unia Europejska na arenie międzynarodowejSesja plenarna XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy

Pijalnia Główna

Dlaczego nazywają nas "straconym pokoleniem"?
Perspektywy młodych ludzi w zjednoczonej Europie.

Gość specjalny: Lech Wałęsa
przesłanie Prezydenta do młodych liderów

  • Moderator: Michał Wójcik - Dyrektor programowy Forum Ekonomicznego Młodych Liderów
  • Lech Wałęsa - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990 1995

Świat jest wasz, ale są złe programy i złe struktury. Bierzcie udział w budowaniu, bierzcie udział w wyborach. Innej drogi nie ma - powiedział młodym liderom Lech Wałęsa. Żadne pokolenie do tej pory nie miało takiej szansy jak obecne na pokój, rozwój i dobrobyt; ta epoka wymaga jednak trochę innych programów i innych struktur. Chciałbym zostać ostatnim rewolucjonistą - miałbym dużo pomników. Wydawało mi się, że po zwycięstwie nad komunizmem taką szansę mam. Kiedy patrzę dzisiaj na świat, na kryzysy w różnych stronach świata, nawet w Stanach Zjednoczonych, to mam wątpliwości czy nie przyjdą inni, jeszcze lepsi rewolucjoniści.

powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie

Żadne pokolenie nie miało takiej szansy jak obecne


Żadne pokolenie do tej pory nie miało takiej szansy jak obecne na pokój, rozwój i dobrobyt; ta epoka wymaga jednak trochę innych programów i innych struktur - mówił we wtorek były prezydent Lech Wałęsa do uczestników VII Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Nowym Sączu.

Chciałbym zostać ostatnim rewolucjonistą - miałbym dużo pomników. Wydawało mi się, że po zwycięstwie nad komunizmem taką szansę mam. Kiedy patrzę dzisiaj na świat, na kryzysy w różnych stronach świata, nawet w Stanach Zjednoczonych, to mam wątpliwości czy nie przyjdą inni, jeszcze lepsi rewolucjoniści – powiedział Wałęsa.

Były prezydent przekonywał młodych ludzi z 42 krajów Europy, że należy „ulegać mądrej globalizacji”. Jak powiedział, do końca XX wieku żyliśmy w „epoce ziemi”. „XXI wiek przeniósł nas z epoki ziemi do czasu intelektu, informacji i globalizacji” - powiedział. Teraz w wielu tematach, kiedy budujemy +państwo Europa+ i mówimy o globalizacji, to prawie wszystkie programy muszą być przebudowane. Inaczej będą nas gonić kryzysy i różne rewolucje – uważa Wałęsa. Jak mówił, „kryzys bankowy udowodnił, że zachowania bankowe muszą być globalnie odpowiedzialne". Obojętnie gdzie i kto podważy zaufanie do banków i to się rozejdzie, to mamy kryzys bankowy – powiedział Wałęsa.

powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie

Legendarny przywódca Solidarności apelował ponadto do uczestników Forum, by zaczęli myśleć globalnie w kategoriach "Państwo – Europa". Technologie doprowadziliśmy tak daleko, że nie mieścimy się w kraju - to jest za mała struktura, jak na naszą cywilizację. Aby się rozwijać, musimy w pewnych tematach powiększyć struktury – argumentował. Wałęsa rozważał także, na jakich fundamentach należy budować jedność europejską, a później globalną. - Zbudujmy wszystko na wolności, a prawo niech pilnuje tych zasad. Inni mówią, jeżeli chcecie zbudować coś, to postawcie to na fundamentach wartości, ale każdy naród ma inne wartości - mówił.

Były prezydent był gościem specjalnym VII Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. W kolejnych dniach na Forum gościć będą też m.in. były komisarz UE Guenter Verheugen, szef MON Tomasz Siemoniak, minister transportu Sławomir Nowak, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. W nowosądeckim Forum bierze udział ponad 350 młodych liderów reprezentujących 42 kraje - z Unii Europejskiej, Europy Wschodniej, Bałkanów i Kaukazu. Są to przedstawiciele organizacji obywatelskich, społecznych, politycznych i gospodarczych.

Źródło: PAPCzy Europa to dobre miejsce do rozwoju startup’ów?
Jakie powinny być warunki dla rozwoju biznesu w Europie?

Panel dyskusyjny

  • Moderator: Vitaliy Lipich - European Youth4Media Network e.V.
  • Florian Lennert - Dyrektor ds. Inteligentnych Miast, Centrum Innowacji dla Mobilności i Zmiany Społecznej, Innoz
  • Fabio del Alisal Sanchez - CMT, Krajowa Komisja Rynku Telekomunikacyjnego Hiszpania
  • Leonid Mukhamedov - President for Central and Eastern Europe, Schneider Electric
  • Krzysztof Wnęk - Wiceprezes MMC Brainville

Unia Europejska, która poradziła sobie z ustanowieniem jednolitego rynku, wspólnej waluty i swobodnego przepływu osób, wciąż jest daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi w sferze rozwoju przedsiębiorczości wśród młodzieży i stworzenia systemu, który wspierałby rozwój biznesu opartego na nowych technologiach. Młodzi Europejczycy bardzo często optują za pracą w sektorze publicznym zamiast myśleć o zainwestowaniu ich czasu i wysiłku w rozwój start'upu, który podbiłby świat. W panelu dyskusyjnym padną więc zasadnicze pytania i odpowiedzi, co zrobić, aby Europa była dobrym miejscem dla rozwoju przedsiębiorczości młodych.

Panel "Czy Europa to dobre miejsce do rozwoju startup’ów?"


Forum Open Studio - Liderzy o panelu
ORGANIZATORZY FORUM


PATRONAT HONOROWY
MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ


PARTNER GŁÓWNY


MIASTO GOSPODARZ


WSPÓŁFINANSOWANIE


OFICJALNY PARTNER


PARTNER

FEML


PATRON MEDIALNY