FEML


FORUM EKONOMICZNE
MŁODYCH LIDERÓWX FORUM EKONOMICZNE MŁODYCH LIDERÓW

NOWY SĄCZ 07-11 WRZEŚNIA 2015
TWORZYMY IDEE DLA PRZYSZŁOŚCI EUROPY

DZIEŃ 1: Poniedziałek

7 września 2015, Nowy SączRejestracja uczestników

powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenieROZMOWA FORUM

Rozmowa z Michałem Wójcikiem

prezesem Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw

W jaki sposób Forum Ekonomiczne Młodych Liderów przyczynia się do zwiększenia wpływu młodych ludzi na sprawy publiczne zarówno w perspektywie przyszłych pokoleń, jak i tu i teraz?

Oczekujemy, że tu i teraz, na Forum Ekonomicznym Młodych Liderów młodzi ludzie będą mieli możliwość skonfrontowania się wyzwaniami, przed którymi obecnie stoi Europa. Dzięki temu, że dyskutują zarówno z decydentami, reprezentantami świata polityki i ekonomii, jak i między sobą, z gronie młodzieży ze Wschodu i Zachodu, mogą poznać różne punkty widzenia i wyrobić sobie własne zdanie. Te umiejętności będą im służyły w przyszłości, kiedy sami będą decydować o losach Europy, jak i teraz, kiedy ich zdanie zostanie usłyszane przez obecnych liderów. Istotą Forum jest dialog i debata. Ale Forum służy też przecież do wypracowywania wspólnych rozwiązań dla najważniejszych problemów w Europie. Jeżeli głos młodzieży będzie spójny, będzie on bardziej słyszalny i wpłynie na decydentów.

W kontekście tematów tegorocznego Forum, czego Pan oczekuje od obecnych na nim młodych liderów?

Oczekuję i mam nadzieję, że liderzy wrócą z przekonaniem, że Polska to po prostu fajny kraj, że Małopolska to fajne miejsce. Mam nadzieję, że zakochają się w Polsce. Że tutaj nawiążą się przyjaźnie, które kiedyś zaprocentują. Że wyjadą z przekonaniem, że istnieją różne punkty widzenia na te same tematy i że warto z sobą rozmawiać. To jest tylko tyle i aż tyle. Uważam, że to jest bardzoważne, a to oczekiwanie jest wystarczające w kontekście tak wielu wydarzeń i intensywnych sesji, dyskusji i „networkingu”. Forum służy właśnie do tego, do rozwijania relacji między ludźmi.

W jaki sposób Forum zmieniało się z roku na rok? Rozumiem, że to bieżące wydarzenia wpływały na rozwój Forum?

Każdego roku staramy się poruszać aktualne tematy dotyczące młodych ludzi i Europy - miejsca, w którym żyjemy i którego przyszłość jest dla nas bardzo ważna. Rozwój Forum polega również na tym, że teraz mamy znacznie większą liczbę i zasięg geograficzny uczestników. Mamy dziś ponad 600 osób, jeszcze niedawno było to tylko 120 osób. Podjęliśmy także wyzwanie, żeby gościć młodzież zarówno z Zachodu, jak i ze Wschodu: z Bałkanów, z Kaukazu, ze Wschodniej Europy po to, żeby w dyskusjach o Europie i jej wyzwaniach nie budować barier i sztucznych podziałów. Zależy nam na otwartej formule Forum oraz na tym, by tematy odzwierciedlały oczekiwania i potrzeby uczestników. Pytamy zatem młodych ludzi co jest dla nich ważne, co jest dla nich aktualnym tematem. Aktualnie są to ścieżki rozwoju przedsiębiorczości, start-upy. Stąd pomysł na organizację równoległego wydarzenia „Get Inspired Fest”. Tak więc podejmujemy te wyzwania żeby odpowiadać na to, czego młodzi ludzie sami chcą się nauczyć i co rozwinąć.

Czego młodzi ludzie mogą się spodziewać po „Get Inspired Fest”?

To wydarzenie organizowane przez młodych ludzi dla młodych ludzi zainteresowanych tematem przedsiębiorczości. W stosunku do Forum zmieniliśmy nieco formułę. Nie odbywają się na nim dyskusje, ale prezentacje pomysłów biznesowych, warsztaty, networking. Chcemy, by młodzi ludzie poznali partnerów biznesowych, nawiązali kontakty i wzajemnie się inspirowali. Otrzymają oni także dużo wiedzy i wsparcie merytoryczne w rozwijaniu ich przedsięwzięć. Będą wiedzieli przede wszystkim jak podejmować współpracę gospodarczą z Polską. Temu służy właśnie Get Inspired. Mamy zatem nadzieję, że przysporzy Polsce wielu partnerów.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Martyna Słowik.Networking session

Sesja integracyjna uczestników.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie


Get Inspired FestGALERIA DZIEŃ 1: ZOBACZ ZDJĘCIA

FORUM : DZIEŃ 1 | DZIEŃ 2 | DZIEŃ 3 | DZIEŃ 4


FORUM ORGANIZERS


HONORARY PATRONAGE
MINISTER OF NATIONAL EDUCATION


MAIN PARTNER


CITY HOST


CO-FINANCING


OFFICIAL PARTN


PARTNER

FEML


MEDIA PARTNER