FEML


FORUM EKONOMICZNE
MŁODYCH LIDERÓWIII FORUM EKONOMICZNE MŁODYCH LIDERÓW

NOWY SĄCZ 09-12.09.2008
TWORZYMY IDEE DLA PRZYSZŁOŚCI EUROPY

DZIEŃ 3: Czwartek

11 września 2008, Nowy SączSesje plenarne

Forum Ekonomicznego w Krynicy

Uczestnicy biorą udział w sesjach plenarnych forum Ekonomicznego w Krynicy, gdzie pojawia się między innymi temat «Czekając na Wielki Kryzys od potencjalnej porażki do pewnego sukcesu». Po południu, razem z politykami i naukowcami będą szukali odpowiedzi na pytania czy Unia Europejska jest gotowa stawić czoła wyzwaniom XXI wieku, a także pytania dotyczące przyszłości Rosji i Unii Europejskiej. Udział w panelach dyskusyjnych zapowiedzieli m.in. : Yurii Afanasiev, Vytautas Landsbergis, Sir David Alton, Mart Laar.

Petro Poroshenko – Prezes Narodowego Banku Ukrainy mówi o proponowanym przez Unie Europejską Ukrainie układzie stowarzyszeniowym a także o Euro 2012.

Petro Poroshenko


Czekając na Wielki Kryzys – od potencjalnej porażki do pewnego sukcesu

Udział w sesji plenarnej Forum Ekonomicznego w Krynicy

Unia mówi jednym głosem

Udział w panelach dyskusyjnych
XVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy

Europa powinna najpierw rzeczywiście zaistnieć. Tematem dzisiejszej dyskusji była Europa w XXI wieku. Jesteśmy w dwudziestym pierwszym wieku, a Europa ma już pierwszy poważny konflikt. I Unia już pokazała, że może być pomocna w rozwiązaniu konfliktu pomiędzy Rosją a Gruzją. Po raz pierwszy Unia mówiła wspólnym głosem. Roland Dumas - szef francuskiej dyplomacji w okresie prezydentury François MitterrandaCzy Unia Europejska jest gotowa stawić czoła wyzwaniom XXI wieku?

Panel dyskusyjny

Unia Europejska nie jest gotowa sprostać wyzwaniom XXI wieku - stwiedzili uczesnicy popołudniowego panelu

 • Moderator: Tomasz Bratek, Dyrektor Narodowej Agencji Programu “Młodzież w Działaniu”
 • Péter Balázs - Profesor, Dyrektor Centrum Studiów ds. Rozszerzenia UE, Uniwersytet Środkowoeuropejski, były Komisarz Komisji Europejskiej odpowiedzialny za politykę regionalną.
 • Vitalino Canas - Przewodniczący Komisji ds. Europejskich, Parlament Portugalii
 • Roland Dumas - szef francuskiej dyplomacji w okresie prezydentury François Mitterranda
 • Marianne Mikko – Eurodeputowana , Parlament Europejski, Estonia
 • O. Ludwik Wiśniewski - polski dominikanin, duszpasterz środowisk niepodległościowych, kapelan Solidarności, wychowawca i przyjaciel młodzieży, założyciel „Akademii Złota 9”
 • Yaşar Yakış - Przewodniczący Komisji ds. Europejskich, Parlament Turcji, były minster MSZ Trucji

Według Rolanda Dumas, szefa byłego ministra spraw zagranicznych Francji, przyszłością Europy jest duża federacja z mocnym rządem, pieniądzem i gospodarką. Tylko wtedy Unia będzie w stanie sprostać wyzwaniom XXI, ponieważ będzie mówić głosem 490 mln obywateli. W silnej Europie znajdą swoje miejsce kraje oczekujące takie jak m.in. Turcja.

Dyrektor Centrum Studiów ds. Rozszerzenia UE, Profesor Péter Balázs zwrócił z kolei uwagę na kryzys konstytucyjny Europy a także problemy związane ze starzeniem się Starego Kontynentu.

Były były minster MSZ Turcji Yaşar Yakış wskazał na konieczność ewoluowania Unii Europejskiej. Jednocześnie podkreślił, ze Europa (nie jako Unia Europejska, ale jako kontynent) ma dużą kulturę kompromisu i dialogu, co daje dobre widoki na przyszłość.

Portugalski Przewodniczący Komisji ds. Europejskich, Vitalino Canas jak największe zagrożenie dla UE XXI wieku uznał fakt, że obywatele nie widzą wspólnych wyzwań a debaty i dyskusje są podejmowane wyłącznie z perspektywy problemów lokalnych. Uznał, że największym wyzwaniem dla polityków Unii Europejskiej jest konieczność przekonania obywateli poszczególnych krajów, że na te problemy należy patrzeć z punktu widzenia całej Unii. Cała Europa musi mówić jednym głosem o sytuacji w Gruzji czy w Kosowie – podkreślił Canas.

Eurodeputowana Marianne Mikko z Estonii, patrząc na salę zwróciła uwagę, że 60% uczestników Forum to kobiety a 40% mężczyźni. Zaznaczyła, że również w polityce te proporcje decyzji podejmowanych przez kobiety i mężczyzn będą podobne jak na Forum w Nowym Sączu.


Polski dominikanin i kapelan Solidarności, Ojciec Ludwik Wiśniewski - wezwał organizatorów Forum, aby w ciągu 5 lat mogli spotkać się młodzi liderzy z całego świata, a nie tylko z Europy. W dialogu między wszystkimi narodami widzi przyszłość i wzywa do wyzbycia się narodowego egoizmu.


Marianne Mikko z Estonii

Katarzyna Grydniewska / Polish Radio LublinRosja i Unia Europejska na początku XXI wieku:
konkurencja czy współdziałanie?

Panel dyskusyjny

 • Moderator: Vitaliy Lipich, członek zarządu organizacji „Nasha sprava” w Łucku na Ukrainie, członek zarządu stowarzyszenia Youth4Media
 • Yurii Afanasiev - rosyjski polityk pro-demokatyczny, założyciel Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego.
 • Elmar Brok - Eurodeputowany , Parlament Europejski, Rzecznik ds. Polityki Zagranicznej Partii CDU i EPP
 • Vytautas Landsbergis, Eurodeputowany , Parlament Europejski, były prezydent Litwy
 • Denis MacShane – parlamentarzysta brytyjski, delegat Wielkiej Brytanii do Zgromadzeń Parlamentarnych Rady Europy i NATO.
 • Volodymyr Polokhalo - Przewodniczący Komisji ds. Nauki i Edukacji, Najwyższa Rada Ukrainy
 • Maciej Płażyński – były marszałek Sejmu, prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska”
 • Kakha Shengelia – Profesor, Prezydent Uniwersytetu Kaukaskiego, Gruzja

Przy jednym stole podczas debaty “Rosja i Unia Europejska na początku XXI wieku: konkurencja czy wspołdziałanie?” zasiedli Yurii Afanasiev, rosyjski polityk pro-demokatyczny, i Prezydent Uniwersytetu Kaukaskiego, Professor Kakha Shengelia z Gruzjii. Co obaj mieli do powiedzenia młodym ludziom zgromadzonym na Forum?Młoda przedstawicielka Gruzji, Ekaterina Kukhaleishvili, wypowiada się chwilę po gorącej dyskusji.


Na spotkanie w Nowym Sączu nie przyjechali przestawiciele rosyjskiego Parlamentu.

Katarzyna Grydniewska / Polish Radio Lublin


Sekretarz Stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej
Mikołaj Dowgielewicz

Gość specjalny Forum Forum


Minister Edukacji Narodowej
Katarzyna Hall

Gość Honorowy Forum

Moderator: Mirosław Marczewski
Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
Spotkanie Katarzyny Hall zdominowane było przez pytania młodych Francuzów, Belgów, Ukraińców, Rumunów i Litwinów o Polski system edukacji, a w szczególności o poprawę znajomości języków obcych wśród Polaków, poziom nauczania w szkołach publicznych i prywatnych oraz o wpływ religii na nauczanie w Polsce. Minister Hall zapowiedziała zapewnienie opieki Edukacyjnej Polakom, którzy wyemigrowali oraz lepszej dostępności edukacji dla obcokrajowców mieszkających w Polsce.


Podstawy demokracji

Panel dyskusyjny

 • Moderator: Przemysław Patryk Iwanek - przewodniczący konferencji
 • Sir David Alton – Lord, Izba Lordów, Wielka Brytania
 • Czesław Bielecki - Przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych (1997-2001)
 • Fr. Marcel Guarnizo , Przewodniczący Inicjatywy Edukacyjnej na rzecz Europy Środkowo - Wschodniej (EICEE), USA
 • John O’Sullivan – Prezes Radia Wolna Europa
 • Mart Laar - Były Premier Estonii
 • Adreas Widemer - Współdyrektor SEVEN Fund


Wieczór międzykulturowy w Cieniawie

ORGANIZATORZY FORUM


PATRONAT HONOROWY
MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ


PARTNER GŁÓWNY


MIASTO GOSPODARZ


WSPÓŁFINANSOWANIE


OFICJALNY PARTNER


PARTNER

FEML


PATRON MEDIALNY