FEML


FORUM EKONOMICZNE
MŁODYCH LIDERÓWXIII FORUM EKONOMICZNE MŁODYCH LIDERÓW

NOWY SĄCZ 03-07 WRZEŚNIA 2018
TWORZYMY IDEE DLA PRZYSZŁOŚCI EUROPY

DZIEŃ 3

5 września 2018, Nowy Sącz
Poranna kawa z praktykami nauki, mediów, polityki i biznesu

Spotkanie 1:

Filiżanka biznesu z samego rana

Goście:
Jaak Mikkel - Dyrektor Generalny i Prezes Zarządu Coca-Cola HBC Polska
Stoyan Ivanov - Dyrektor Generalny Coca-Cola Poland Services, Bułgaria


Jaak Mikkel, dyrektor generalny i prezes zarządu Coca-Cola HBC

Jestem pod wrażeniem zaangażowania młodych ludzi, ich aktywności, pasji i pytań, które nam zadają. Na niektóre tropy nawet my byśmy nie wpadli. Świetnie widzieć taki rodzaj ciekawości. Młodzi są naprawdę zainteresowani tym, jak funkcjonuje nasza korporacja, ale reż sprawami związanymi z budowaniem społeczności w firmie, kwestiami jakości. Takie spotykanie to dla nas również wielka nauka.

Naszym zadaniem i odpowiedzialnością jest dzielenie się doświadczeniem. Mamy nadzieję, że zainspiruje ono do działania młodych ludzi. Jeśli po tym Forum stanie się tak choćby z jedną oosbą, to będzie to sukces.

Rada dla przyszłych liderów? Pozostańcie ciekawi świata, stawiajcie pytania, uczcie się, a wtedy wszystko się uda. Każdy może zrealizować to, czego chce, jeśli się temu poświęci i będzie miał chęć do nauki. Nie ma ograniczeń, zwłaszcza, gdy jest się młodym.

Ja też ciężko pracowałem, starałem się otaczać wartościowymi ludźmi, bo to ogromna pomoc. I nie tracić zdrowego rozsądku, zwłaszcza w skomplikowanych sprawach. To proste, ale istotne wskazówki.Spotkanie 2:

Oszczędzaj na swoją przyszłość

Gość: Grzegorz Chłopek - Prezes Zarządu Nationale-Nederlanden PTE S.A, Polska


Spotkanie 3:

IKEA towards becoming “People & Planet Positive”.
Strategia zrównoważonego rozwoju - rola dla biznesu, społeczności i środowiska. Przykład firmy IKEA.

Gość: Katarzyna Dulko-Gaszyna - Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail, Polska


Katarzyna Dulko-Gaszyna, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail

Chcę przekazać młodym ludziom, którzy wkrótce będą mieć wpływ na gospodarkę i politykę naszego regionu, że przyszłość biznesu i społeczeństwa musi być bardziej zrównoważona. Model konsumpcji idzie dziś w zupełnie przeciwnym kierunku, a zmiany klimatyczne są niepokojące. Musimy używać rzeczy dłużej, szanować je i znaleźć dobre do tego rozwiązania. To może dać biznes.

Moja firma jest energetycznie samowystarczalna, mamy swoje farmy wiatrowe, inwestujemy w energię słoneczną. Chcemy pokazać, że to jest możliwe, że świat dookoła nas ma takie rozwiązania i warto je wdrażać. Oczywiście, że biznes musi zarabiać, ale może też szanować środowisko, a przede wszystkim tworzyć dobre otoczenie dla ludzi.

Zrównoważonym rozwojem zajmuję się od 15 lat. Gdy wtedy szukałam pracy, w ogóle nie było takich stanowisk. Nikt nie rozumiał, czym jest CSR, zrównoważony rozwój. To była fanaberia bez przełożenia na praktykę. Dziś Polska się zmienia, coraz więcej firm jest tym zainteresowana, a wiele młodych ludzi pasjonuje się tym tematem i widzi w nim swoją przyszłość. Szukają nie tylko jakiejkolwiek pracy na start, ale takiej, która da im satysfakcję, równowagę w życiu osobistym, możliwość spełniania pasji. Wreszcie możemy w pracy robić więcej niż tylko zarabiać pieniądze.Spotkanie 4:

Lider Mądrej Pomocy - Jak pomagać jednocześnie rozwijając swoje kompetencje biznesowe?

Gość: Tomasz Fula - Stowarzyszenie Wiosna, Szlachetna Paczka, Polska


Tomasz Fula, stowarzyszenie Wiosna, Szlachetna Paczka

Czasami wolontariat wydaje się taką zwykłą pracą za darmo, poświęceniem swojego czasu. Nasza organizacja podchodzi do tego inaczej. Zdajemy sobie sprawę, że młodzi ludzie wkraczający na rynek pracy potrzebują wielu kompetencji. Biznes jest nieubłagany i wymaga. A młodzi ludzie czują bezsilność i zastanawiają się, jak zaraz po skończeniu studiów chwalić się doświadczeniem w CV.

Nasze programy są odpowiedzią na to pytanie. Wolontariusz w trakcie swojej przygody, prócz tego, że pomaga, dostaje również szkolenie zawodowe. Szkolimy z rzeczy, które są wymagane na rynku, m.in. z zarządzania projektami. Nam pomaga to rozbudowywać swoją działalność, a wolontariuszowi zaistnieć na rynku pracy. Niejednokrotnie po doświadczeniach z naszą organizacją zdobywają bardzo atrakcyjną posadę.

Jednocześnie skupiamy się wokół wartości. Spotykamy się z ludźmi zmotywowanymi do działania, chcącymi pomagać. Jednoczymy wokół idei życzliwości, uczciwej pracy, drużynowości. Wolontariusz dołącza do społeczności o określonych wartościach. Nie jest sam. Mam wrażenie, że wspólnymi siłami wydobywamy z ludzi to, co najpiękniejsze.Spotkanie 5:

Spotkanie z reprezentantami Daniel Morgan Graduate School of National Security

Goście:
DyQuan Washington - starszy doradca ds. Rekrutacji w Daniel Morgan Graduate School of National Security, USA
Dr Steven Meyer - Dziekan, Daniel Morgan Graduate School of National Security, USA


Spotkanie 6:

Rola młodych w ONZ - jak sprawić by nasz głos był słyszalny?

Gość: Agata Krząstek - Młodzieżowa Delegatka RP do Organizacji Narodów Zjednoczonych, Polska


Spotkanie nr 7:

FAKRO - Okno na Europę

Gość: Wojciech Klimek - Członek Zarządu FAKRO, Dyrektor Produkcji, Polska


Spotkanie nr 8:

Młodzi, utalentowani i ... sparaliżowani lękiem przed porażką.
Spojrzenie na kulturę startupową w kreatywnych firmach.

Gość: Maciej Sadowski - Współzałożyciel i prezes Fundacji Startup Hub Poland
Organizator spotkania: SAR Stowarzyszenie Komunikacji MarketingowejRozmowa z Grzegorzem Chłopkiem,
prezesem zarządu Nationale-Nederlanden PTE S.A.

Po co młodym liderom pilnowanie domowego budżetu?

- Żeby skutecznie inwestować i zabezpieczyć swoją przyszłość czy osiągnąć jakiś cel finansowy trzeba najpierw mieć z czego odkładać. Dlatego tak istotne jest, by robić tu już w momencie rozpoczęcia pierwszej pracy. Na moje konto wpływa pensja, więc natychmiast przelewam 5 proc., a idealnie 10 proc, ale do tego można dojść z czasem, na inne konto, które jest mało dostępne. Chodzi o to, żeby nie można było łatwo sięgnąć po te pieniądze. Jeśli ich nie widzimy, to dostosowujemy wydatki do budżetu, którym dysponujemy.

Powinniśmy uczyć się tego przy pierwszej pensji czy już od najmłodszych lat?

- Zawsze najbardziej skuteczna jest edukacja w rodzinie. Nie powinniśmy jej unikać, im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Gdy wprowadziliśmy w domu kieszonkowe, moje pięcioletnie dziecko nie znało jeszcze wartości liczb, a więc i pieniędzy, które dostało. Ale w sklepie, zamiast mówić: „Tato, kup mi to”, zapytało: „Tato, czy mnie na to stać?”. Dziecko zaczyna rozumieć te procesy, co przełoży się jego dalsze życie.
Niestety, nasze emerytury będą niskie, bo żyjemy dłużej, a dzieci rodzi się mniej. Żeby zabezpieczyć się na przyszłość, musimy pomyśleć o tym jak najwcześniej.

Dla młodych emerytura wydaje się dość abstrakcyjną perspektywą

- Gdy na spotkaniach z młodymi ludźmi zadaję pytanie, kto dożyje emerytury, to może połowa podnosi rękę. Tymczasem statystyki mówią, że wiek emerytalny osiągnie 90 proc. kobiet w wieku studenckim i 80 proc. mężczyzn. Zawsze znajdziemy wymówkę, że są ważniejsze potrzeby, ale jeśli odwleczemy decyzję o inwestowaniu, to z czasem będzie to dla nas wysiłek ponad nasze siły. I będziemy przybici, bo nie będziemy w stanie utrzymać swojego poziomu życia. A będziemy żyć długo.

Decyzje finansowe przekładają się na rozwój kariery?

- Zdecydowanie. Jeśli oszczędzanie stanie się dla nas nawykiem, to łatwiej będzie nam się zdyscyplinować również w pracy, jakakolwiek by ona nie była. Młody lider, który oszczędza i zna wartość kapitału, zawsze będzie cennym nabytkiem dla pracodawcy.
Gość specjalny Forum


Gość: Anna Zalewska - Minister Edukacji RP


Pani minister skoncentrowała się na wizji nowoczesnego systemu edukacji i tym jak go wdrożyć. System ten powinien stopniowo porzucać to, co stare i skostniałe, tak by dostosowywać się do obecnie postępujących zmian technologicznych. Szybki Internet w każdej placówce edukacyjnej, tablice multimedialne, w każdej klasie, tematyczne sale przedmiotowe to kwestia najbliższej przyszłości. Tablica kredowa i gąbka powinny odejść do lamusa.

Z drugiej strony, rozwój technologiczny nie powinien przysłaniać wszystkiego - nie można pozwolić, by wśród dzieci, na przerwach nie istniał atrybut młodości w postaci głośnych zabaw i rozmów. Obecnie smartphone'y i inne gadżety skutecznie eliminują ten aspekt z przestrzeni szkolnej. Działa to dezintegrująco, a przecież chodzi o to by relacje międzyludzkie się rozwijały, o to żeby młodzież lubiła ze sobą przebywać. Panaceum mogą stanowić tradycyjnie rozwijające umysł zajęcia, tj. gra w szachy, gry planszowe czy zabawa klockami.

Pewnikiem na dziś jest nieustanna zmiana. Wiedza dezaktualizuje się niezwykle szybko. Nie zdajemy sobie sprawy jakie zawody pojawią się w perspektywie kilku najbliższych lat. Dlatego nauczyciel powinien cieszyć się autorytetem mentora i kształcić nieustannie. Sama forma zajęć szkolnych powinna odchodzić od suchej teorii (również istotnej) na rzecz realizowania projektów praktycznych. Ważne, aby uczyć się od najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach, co umożliwiają liczne platformy edukacyjne bądź filmy czy wykłady za pośrednictwem Youtube'a.

Pani minister podkreśliła też, że przybyła na Forum Ekonomiczne Młodych Liderów zwłaszcza po to, aby słuchać i uczestniczyć w debacie na temat potrzeb młodego pokolenia.
ANNA ZALEWSKA - MINISTER EDUKACJI RP

- Słyszycie od nauczycieli, że oczekują od edukacji stabilizacji. Nic bardziej mylnego. To, co jest stabilne w edukacji, to ciągła zmiana - mówiła minister edukacji Anna Zalewska podczas spotkania z uczestnikami Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Nowym Sączu. - Dziś decyzje trzeba podejmować szybko, a system powinien być w miarę elastyczny, by mógł reagować na to, co dzieje się w świecie.

Minister mówiła, że za kilka pojawią się zawody, których nazw nie jesteśmy teraz nawet przewidzieć. Anna Zalewska dodała, że w szkole musi być widać XXI wiek i rewolucję 4.0.

- Do 2020 roku w każdej szkole w Polsce będzie szerokopasmowy internet z prędkością powyżej 100 Mb/s. Teraz ma go tylko 10 procent placówek. W każdej klasie będzie multimedialna tablica. Ta tradycyjna z kredą i gąbką będzie mogła stać w szkolnych gablotach jako eksponat muzealny - mówiła pani minister. - Szkoła musi wam imponować. Nauczyciel powinien być waszym mistrzem, który ma absolutną wolność w realizacji podstawy programowej. Wykład musi odejść do lamusa. Dziś sposób percepcji jest inny. Nauczyciel nie może mówić dłużej niż 15 minut, bo to wy powinniście mówić, oczywiście po wcześniejszym przygotowaniu przez nauczyciela. Teoria musi iść w parze z praktyką. Ważne są także kompetencje językowe, matematyczne, informatyczne i społeczne. Musicie uczyć się być ze sobą. Dziś cisza na przerwie, kiedy wszyscy uczniowie patrzą w ekran telefonu, świadczy o tym, że zabrnęliśmy za daleko. W wielu krajach podejmuje się decyzje, by wyłączać telefony w szkołach. W Polsce od 2017 roku może to zrobić dyrektor lub nauczyciel, oczywiście za zgodą rodziców.

Na koniec minister zachęcała uczestników do jeszcze większego działania: - To wy powinniście być liderami zmian. Dziś chcemy was słuchać. Bez waszej inteligencji, ambicji i decyzji nie będzie funkcjonował żaden system edukacji. Cieszę się, że jestem z Wami. Dlatego siadam i was słucham.

Panel dyskusyjny:
Przedsiębiorstwa w świecie produktów smart - technologie przemysłu 4.0 w zasięgu ręki


Moderator: dr Kuba Gąsiorowski - Co-managing partner, WEBER Lawyers Polska

Paneliści:
Saulius Bilys - Dyrektor Generalny w AB Amber Grid, Litwa
Predrag Tasevski - Założyciel IGF MK, Macedonia
Katarzyna Tomoń - Kierownik działu Rozwoju Organizacji w Biurze Zarządu FAKRO, Polska
Piotr Hołubowicz - Prezes, Współzałożyciel w SEEDiA, Polska


Transformacja procesów biznesowych. Zmiana paradygmatów produkcji. Nowe gałęzie przemysłu. Z czym wiąże się wdrażanie rozwiązań 4.0? W jaki sposób rozwój technologii operacyjnych, informatycznych, czy rozwój Internetu Rzeczy, przyczynią się do mobilności miejsc pracy, tworzenia nowych produktów i usług? Jakie są perspektywy współpracy sektora publicznego z innowacyjnymi przedsiębiorstwami? Czy prawo nadąży za technologią?PRZEDSIĘBIORSTWA W ŚWIECIE PRODUKTÓW SMART - TECHNOLOGIE PRZEMYSŁU 4.0 W ZASIĘGU RĘKI

Jak rozwój technologii operacyjnych i informatycznych wpływa na nasze życie i pracę? Nad tą kwestią zastanawiali się goście panelu dyskusyjnego o przemyśle 4.0 - kolejnej rewolucji, jakiej doświadcza nasza cywilizacja. - Dobrym przykładem tych zmian są start-upy, w których nie chodzi o zarabianie pieniędzy, ale o rozwój technologii: użytecznej, prostej i zrozumiałej dla odbiorców. Przy jej tworzeniu zawsze trzeba myśleć o ludziach, którzy będą z niej korzystali - podkreślał Predrag Tasevski, założyciel Internet Governance Forum Macedonia.

Saulius Bilvs, dyrektor generalny w AB Amber Grid, zwrócił uwagę, że duże firmy są za duże dla nowych pomysłów. - Struktura korporacyjna obcina apetyt na ryzyko. Nie bójcie się samodzielności, realizujcie swoje pomysły i przede wszystkim nie obawiajcie się porażki - radził młodym ludziom.

Paneliści podkreślali, że zmiany technologiczne będą wpływać na rynek, pojawią się nowe branże, nowe obszary rozwoju biznesu. To będzie oddziaływać na stanowiska pracy. Część z nich zajmą roboty. Co robić, by w przyszłości nie być bezrobotnym?

- Historia pokazuje, że postęp technologiczny tworzy więcej miejsc pracy niż niszczy. Znikną nudne, powtarzalne prace, których nikt nie chce wykonywać. Co się pojawi? Trudno spekulować o konkretnych stanowiskach, ale na pewno będzie zapotrzebowanie na takie cechy, jak fantazja i kreatywność oraz odpowiedzialność - zauważył Saulius Bilvs.

Predrag Tasevski zauważył: - Technologia jest coraz bardziej inteligentna, ale muszą nią zarządzać inteligentni ludzie. Warto stawiać na edukację. Rację przyznała mu Katarzyna Tomoń, kierownik działu rozwoju firmy FAKRO. Podkreślała, że w pracy przyszłości potrzebne będą osoby potrafiące sterować technologiami, ale też osoby, które potrafią czytać dane. - To na ich podstawie można planować przyszłość przedsiębiorstwa - mówiła. - Cenione będą również osoby potrafiące komunikować się ze światem, z klientem, umiejące odnaleźć się w gąszczu informacji. To kompetencje, których firmy potrzebują.

Zwróciła też uwagę na zagrożenia, z którymi wiąże się rozwój nowych technologii. Katarzyna Tomoń: - Bezpieczeństwo, polityka prywatności to wyzwania, które przed nami stoją. Nowe branże, które będą się rozwijać, to również psychologia i psychiatria, bo w całym tym postępie musimy przecież zadbać o relacje międzyludzkie, nie przenosić życia do świata wirtualnego, zachować nasze człowieczeństwo.Wystąpienie Gościa Specjalnego
Forum Ekonomicznego Młodych Liderów:
Informatyzacja w służbie zdrowia


Gość: Łukasz Szumowski - Minister Zdrowia RP


Przesłaniem Ministra Zdrowia do przyszłych liderów było uświadomienie im jaką rolę mają do odegrania. Ochrona zdrowia to niezwykle newralgiczny i ważny sektor polityki. Jeden z najważniejszych jak wynika z badań opinii publicznej, ale też najtrudniejszych jeśli mowa o właściwym zarządzaniu.

Na forum w Krynicy poświęcono temu zagadnieniu cały dzień. Kłopotliwe jest zwłaszcza napotykanie na trudne dylematy także natury etycznej i filozoficznej, jak choćby to, czy stawiać na profilaktykę czy leczenie. Przecież środki finansowe na ochronę zdrowia, choć mające w najbliższych latach wzrosnąć, są ograniczone.

Politycy zwyczajowo traktują ten segment po macoszemu, gdyż niezwykle trudno go zreformować, natomiast błędy i potknięcia bywają niewybaczalne. Trzeba zadać sobie pytanie jaka osoba może być w tej dziedzinie liderem? Czy powinien to być manager, lekarz, ekspert, naukowiec...? Jest ono otwarte. Przecież każdemu lekarzowi najbliższa jest jego specjalizacja. Czy zatem uzasadnione jest przekazywanie większej ilości środków na problemy z nią właśnie związane?

Obecnie dzięki naukowym osiągnięciom - big data, algorytmom, wynalazkom - możemy w miarę precyzyjnie zoptymalizować zarządzanie w medycynie. Aby ten trend utrzymać, rozmaite siły muszą kooperować - stąd zaangażowanie w sprawę większej ilości resortów, od cyfryzacji po Ministerstwo Finansów. Ta współpraca z pewnością jest w stanie dać lepsze efekty niż indywidualne działania. Cechą lidera jest bowiem, zadawanie pytań i przyznawanie się do niewiedzy, aniżeli ślepe brnięcie w niepewnym kierunku i brak umiejętności przyznania się do błędu. To właśnie stanowi niewybaczalny powód to wstydu. Należy unikać ślepych zaułków i właśnie po to są spotkania networkingowe i fora wymiany opinii - zaznaczył minister.
ŁUKASZ SZUMOWSKI - INFORMATYZACJA W SŁUŻBIE ZDROWIA

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że zdrowie to nie tylko leczenie, terapia, profilaktyka, ale też obszar rozwoju nowych technologii, innowacyjnego zarządzania i wprowadzania tych rozwiązań. - Dziś medycyna nie jest w stanie funkcjonować bez algorytmów. Na tym oparta jest praca rezonansu, tomografu czy usg. Dawniej funkcjonowało coś takiego jak komisje śmierci, które decydowały, który pacjent otrzyma terapię nerkozastępczą, czyli de facto przeżyje. Dziś dzięki rozwojowi nowych technologii i optymalizacji procesów wszyscy mają dostęp do takiego leczenie. Kiedyś co trzeci-czwarty pacjent po zawale umierał, dziś każdy jest w stanie przeżyć. Dlatego innowacje w ochronie zdrowia są tak niezwykle ważne - podkreślił minister Szumowski.

Dodał, że ochrona zdrowia to istotna dziedzina rozwoju gospodarki, ale i polityki. Decyzje podejmowane w tym obszarze mają niebagatelny wpływ na wyniki wyborów i przyszłość polityków. - Sektor zdrowia w Polsce to ok. 100 mld zł publicznych pieniędzy. W jaki sposób je wydawać? Jak optymalizować ten wydatek? Jak optymalizacja pracy szpitali czy innych placówek leczniczych może doprowadzić do oszczędności na poziomie choćby 1 proc, co daje przecież dodatkowy 1 mld zł? To jest pole do wdrażania nowych technologii, procesów, które sprawią, że wydawanie środków będzie bardziej efektywne - zauważył minister Szumowski.

Jednocześnie zwrócił uwagę na rolę lidera w tym obszarze. Kto powinien nim być? Lekarz, finansista, menadżer, polityk? - Pytania się mnożą: które grupy beneficjentów publicznych pieniędzy są najistotniejsze, a które mniej? Jakie stosować algorytmy, by pieniądze wydawać sprawiedliwie, co nie znaczy po równo? Stawiać na profilaktykę czy terapię? Zahaczamy o filozofię, etykę, moralność. Odpowiedź na te pytania jest trudna, a odpowiedzialność za jej udzielenie jeszcze większa. To zadanie dla lidera, ale i grup eksperckich, które go otaczają - mówił minister Szumowski. I zwrócił się do młodych: - Pamiętajcie, że nie jest wstydem przyznać, że czegoś się nie wie. Wstydem jest nie wiedzieć i brnąć w rozwiązania, których nie jest się pewnym, zamiast szukać pomocy u osób, którym się ufa.

Panel dyskusyjny: Lider 4.0 w działaniu

Moderator: Marek Zajac

Paneliści:
Katarzyna Dulko-Gaszyna - Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail, Polska
Oleksander Yarema - Zastępca Ministra w Ministerstwie Młodzieży i Sportu Ukrainy
Agnieszka Piela - HR Manager, Demant Technology Centre, Polska
Kaja Kuczynska - Współzałożycielka SkyBrook Venture Partners, USA
Tomasz Fula - Stowarzyszenie Wiosna, Szlachetna Paczka, Polska


Rozwój technologii cyfrowych kształtuje nową kulturę komunikacji oraz znacząco zmienia dynamikę relacji międzyludzkich - nie tylko poszerza ich zasięg, ale też egalitaryzuje proces komunikacji. IV rewolucja przemysłowa ma wpływ na kształtowanie nowego rodzaju lidera oraz powstawanie nowych sposobów zarządzania ludźmi. W jaki sposób zmienia ona rolę i sposób funkcjonowania lidera w społeczeństwie oraz w środowisku zawodowym? Jak w warunkach IV rewolucji przemysłowej zmieniła się droga budowania autorytetu? Kim jest Lider 4.0?PANEL DYSKUSYJNY: LIDER 4.0 W DZIAŁANIU

Jaka jest rola lidera w czasach czwartej rewolucji przemysłowej? Jak obrazowo zauważyli paneliści, dobry przywódca nie wyciska ludzi jak cytryny, by osiągnąć cel. - Współczesny lider powinien być osobą, która rozwija ludzi, daje im przestrzeń, motywuje do osiągnięć. Podstawa to zaufanie. Trzeba ufać, że ludzie chcą pracować jak najlepiej - zauważyła Agnieszka Piela, HR menager w Demant Technology Centre.

Współzałożycielka SkyBrook Venture Partners Kaja Kuczynska to właśnie w postawie lidera widzi zasadniczą różnicę między Europą a Stanami Zjednoczonymi. - W Stanach liderzy reprezentują bardziej oddolne podejście. Pozwalamy pracownikom działać samodzielnie, ograniczamy kontrolę. W Europie zauważyłam podejście odgórne. Tu pracuje się z liderami, którzy mają ogromne ego i wywierają nacisk na swoich pracowników, by realizować swoje pomysły. Nie do końca patrzą na to, co dzieje się w organizacji. To ryzykowny model - oceniła Kuczynska.

Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail Katarzyna Dulko-Gaszyna zauważyła, że korporacje często są postrzegane przez młodych ludzi wchodzących na rynek pracy jako krwiożercze i wysysające z człowieka to, co najlepsze. - Takich firm jest coraz mniej. Korporacje międzynarodowe to dziś życzliwe i dobre miejsca do pracy - przekonywała uczestników Forum. - Pierwszy prezes, z którym pracowałam, zapytał mnie na początku, jaką mam misję. Dowiedziałam się, że muszę być zadowolona ze swojego życia i chcieć wnieść do firmy swoje wartości. By zostać liderem, trzeba chcieć zrobić wielkie rzeczy, mieć misję. Mam wrażenie, że to przede wszystkim pasja i wiarygodność przekonują młodych ludzi do wyboru konkretnych firm - mówiła Dulko-Gaszyna.

Zgodził się z nią zastępca ministra w Ministerstwie Młodzieży i Sportu Ukrainy Oleksander Yarema. Przekonywał: - Młodzi ludzie nie chcą być już tylko pasywną częścią systemu, chcą zmieniać świat, wpływać na niego. W rewolucji 4.0 młodzi nie gonią jedynie za pieniędzmi, ale realizują swoje pomysły, są aktywni i to przekłada się na ich pracę zawodową.

Nie tylko zawodową, ale i tę dodatkową, charytatywną, co udowodnił Tomasz Fula ze stowarzyszenia Wiosna, które organizuje m.in. akcję Szlachetna Paczka. - Tej akcji nie byłoby bez wolontariuszy. Przychodzą do nas ludzie zmotywowani, którzy chcą pomagać. Z naszych badań wynika, że po pierwszym roku wolontariatu otrzymują więcej, czyli możliwość rozwoju, kompetencje społeczne, naukę bycia liderem - mówił Fula. I zachęcił do działalności społecznej.
#MłodziPrzyGłosie.
Co wpływa na decyzje zawodowe młodych ludzi?

Prowadzący: Przedstawiciele Coca-Cola Poland Services


Z roku na rok zwiększa się liczba młodych osób, które nie mają sprecyzowanych planów na przyszłość. W Polsce nie zrealizowano do tej pory zbyt wielu badań pokazujących co wpływa na wybory pomiędzy kontynuowaniem edukacji lub wejściem na rynek pracy wśród młodych osób. Nie zbadano dotychczas również powodów zniechęcenia do kontynuowania edukacji lub wejścia na rynek pracy.

Te zagadnienia są przedmiotem raportu przygotowanego przez Deloitte na zlecenie Coca-Cola i towarzyszącemu mu badania. W raporcie podjęto próbę analizy, jakie czynniki wpływają na decyzje edukacyjne i zawodowe młodych ludzi, począwszy od wyboru ścieżki edukacji wyższej lub pracy (18-19 lat), aż do zakończenia edukacji i nabrania pierwszych doświadczeń na rynku pracy jako młodzi dorośli (24-26 lat).

Przedstawiono również jak waga poszczególnych czynników decyzyjnych różni się ze względu na aspekty społeczne i geograficzne. Analizę sytuacji młodych Polaków przedstawiono na tle ogólnoeuropejskich trendów. Dodatkowo, przedstawiono opinie i oczekiwania młodych ludzi względem własnej kariery, pracodawców oraz roli państwa. Efektem tych badań jest szereg rekomendacji, których realizacja wspierałaby młodych Polaków w podejmowaniu najważniejszych życiowych decyzji, przynosząc jednocześnie duże korzyści ekonomiczne i społeczne.
Gość specjalny Forum

Gość: Beata Szydło – Wiceprezes Rady Ministrów RP


Była to już kolejna wizyta Pani premier w Nowym Sączu na Forum Ekonomicznym Młodych Liderów. Wyraziła radość i uznanie z powodu regularnie rosnącego rozmachu wydarzenia.

Tegoroczna ilość chętnych i zainteresowanych debatą nt. przyszłości Europy i świata cieszy - mówiła. Wpisuje sie w to tematyka tegorocznego spotkania w Krynicy - Europa wartości czy Europa interesów? Właściwy temat do dyskusji dla osób poważnie zainteresowanych kreowaniem przyszłości, ale i trudne pytanie, bo dotyka sedna funkcjonowania Unii Europejskiej, która zdaje się zapominać o chrześcijańskich wartościach, leżących u jej podstaw.

Obecne, wielopłaszczyznowe problemy Europy to efekt zapominania o tych fundamentach. Podmioty życia politycznego i gospodarczego powinny odpowiedzieć sobie na pytanie - gdzie chcą zmierzać? Największy problem toczący Stary Kontynent stanowi demografia. Musimy wypracować rozwiązania, które stawią mu czoła poprzez zwiększenie dzietności oraz powrót Polaków z emigracji. Jest to zmartwienie bardzo wielu państw dzisiejszej Europy.

Ciężko pojąć jak będzie wyglądał nowy świat złożony w większości z ludzi starych. Przedsiębiorcy narzekają na brak rąk do pracy, co stanowi ewenement, zagrażający rozwojowi firm. Oby debaty takie jak ta przyczyniały się do znajdywania efektywnych rozwiązań - zakończyła.
GOŚĆ SPECJALNY FORUM - BEATA SZYDŁO, WICEPREMIER

- Czas, w którym będziecie wchodzić w życie polityczne czy gospodarcze, nie jest łatwy, bo właśnie jesteśmy w ogniu wielkich kryzysów, które toczą Europę od wielu lat - zwróciła się do młodych wicepremier Beata Szydło. Podkreśliła, że jednym z największych wyzwań stojących przed naszym kontynentem jest kryzys demograficzny. - Rozmowa o problemie wyludniania, starzenia się Europy nie jest zbyt popularna wśród polityków, bo problem ten wymaga cierpliwości i systemowych rozwiązań, nie tylko w jednym państwie, ale na poziomie europejskim - mówiła wicepremier.

Zwróciła uwagę, że przed nami kolejne wyzwania: kryzys migracyjny, trudności gospodarcze, bezrobocie, a nawet następny kryzys ekonomiczny. - Wy jesteście tymi, którzy z tymi problemami będą musieli się mierzyć i szukać odpowiedzi na trudne pytania. Pamiętajcie, że Europa jest wartością, nie tylko interesem. Każdy ma swój kraj, język, ojczyznę, ale urodziliśmy się też na jednym kontynencie o wspólnych korzeniach i tradycjach i naszym obowiązkiem - nas, polityków i was, młodych ludzi - jest dbać o wspólną przyszłość - mówiła wicepremier Szydło.

Podkreśliła, że młodym ludziom może w tym pomóc mądry system edukacji. - Powinien on być dostosowany do waszych oczekiwań, ale i do rynku pracy, byście mogli na nim konkurować i realizować swoje marzenia zawodowe. Jesteśmy w trakcie reformy oświaty. To długoletnia perspektywa, która wymaga ciągłej obserwacji, by wprowadzać niezbędne korekty i ulepszenia - skomentowała wicepremier.

Zapowiedziała, że Unia Europejska jako wspólnota też będzie się zmieniać. Już teraz jest na jej rozwój kilka pomysłów: Europa dwóch prędkości, wzmocnienie państw narodowych, liberalizacja. Wicepremier Szydło: - Koniec końców Unia Europejska poradzi sobie ze swoimi kryzysami, rozwiąże problemy, z którymi dziś się mierzy. Trudno przecież wyobrazić sobie Europę bez Unii. Zbyt wiele nas wszystkich łączy i zbyt wiele mamy z tego korzyści, by pozwolić sobie na brak płaszczyzny współpracy. Życzmy sobie, by Europa była dobrym miejscem dla młodych ludzi, bezpiecznym i takim, gdzie rodzą się fantastyczne idee, które będą służyć człowiekowi.

Panel dyskusyjny:
Patriotyzm 4.0 - konkurencyjna Wspólnota czy egoizm Grup Regionalnych?

Moderator: Bogusław Chrabota - Redaktor Naczelny dziennika „Rzeczpospolita”, Polska

Paneliści:
Zanda Kalnina Lukasevica - Sekretarz Parlamentarny, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Łotwa
Yan St-Pierre - Prezes, Doradca ds. Działań Antyterrorystycznych, Modern Security Consulting Group MOSECON GmbH, Niemcy
Tudor Buzatu - Sekretarz Stanu, Kancelaria Premiera, Rumunia


Wpływ Grup Regionalnych na aktualną politykę Wspólnoty Europejskiej. Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy, gospodarki i cyberbezpieczeństwa na poziomie państw narodowych. W jaki sposób Unia Europejska może odnaleźć balans pomiędzy interesami wspólnoty a indywidualnymi ambicjami gospodarczymi krajów członkowskich? Jakie konsekwencje niesie ze sobą cyfryzacja dla wewnętrznej polityki oraz środowiska bezpieczeństwa UE?Patriotyzm 4.0 - konkurencyjna Wspólnota czy egoizm Grup Regionalnych?

- Nowoczesny patriotyzm to budowanie silniejszego kraju przy pomocy praworządności, wolności, równości, tolerancji i solidarności, a więc wartości europejskich. I nie należy go łączyć z nacjonalizmem czy izolacjonizmem, bo to niczego dobrego nie zapewnia ani państwu ani jego obywatelom. Dlatego odgradzanie się od innych nie ma sensu. Trzeba wspierać wolny handel i dalszą integrację europejską - przekonywała Zanda Kalnina Lukasevica, sekretarz parlamentarny z łotewskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dodała, że współpraca regionalna jest bardzo ważna. - Historia pokazuje, że tam, gdzie pojawiało się zagrożenie, zwyciężali ci, którzy działali razem. Tylko to daje większe gwarancje bezpieczeństwa.

Goście dużo czasu poświęcili zmianom na scenach politycznych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Czy dziś faktycznie siły nacjonalistyczne są na topie? Nie zgodził się z tym Yan St-Pierre z Niemiec, doradca ds. Działań Antyterrorystycznych w Modern Security Consulting Group MOSECON GmbH: - W ciągu ostatnich trzech lat wiele się zmieniło w Euopie w związku z kryzysem migracyjnym. Doszło do Brexitu, a w Niemczech wysokie notowania zyskuje skrajnie nacjonalistyczna, eurosceptyczna i antyimigrancka partia AfD. Ale to wcale nie oznacza, że Niemcy popierają nacjonalizm. Tak to może wyglądać z zewnątrz. Ale ja to obserwuję od środka. Wynik AfD to jest raczej wyrażenie niezadowolenia z obecnej polityki, brak zaufania do establishmentu. Podobnie stało się ostatnio w Stanach Zjednoczonych, gdzie prezydentem został Donald Trump zapewniający, że uczyni Amerykę znów wielką.

Z kolei Tudor Buzatu, rumuński Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera mówił, że populiści wykorzystują dziś przesłanie nacjonalistyczne po to, by zbić polityczny kapitał. - Próbują przechwycić wyborców głosząc chwytliwe hasła. To działa, dlatego udaje im się przeciągnąć na swoją stronę tylu zwolenników. Ale ci politycy wcale nie postrzegają siebie jako nacjonalistów, to jest po prostu czysto koniunkturalny wybór z ich strony.

Na koniec Yan St-Pierre zaapelował do uczestników Forum Ekonomicznego Młodych Liderów, by nie szukali tylko jednej tożsamości, a Tudor Buzatu przypomniał, że jedność w różnorodności to jedna z najważniejszych zasad w Unii Europejskiej.
Szkolnictwo wyższe wobec rozwoju nowoczesnej technologii i zmian na rynku pracy

Gospodarz Debaty: Parlament Studentów RP

Prowadzący: Tomasz Tokarski - Przewodniczący Parlamentu Studentów RP

Paneliści:
Piotr Müller - Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska
Miguel Athayde Marques - Prorektor Katolickiego Uniwersytetu Portugalskiego
Gabriele Simoncini - Prezes GENF International Consulting, Włochy
Julia Patorska - Lider zespołu ds. analiz ekonomicznych, Deloitte, Polska
Agnieszka Wąglorz - uczestniczka Forum Ekonomicznego Młodych Liderów, Polska Debatuje, Polska
Péter Balázs - Były Minister Spraw Zagranicznych, Dyrektor, Profesor, Centrum Europejskich Studiów ds. Sąsiedztwa, Uniwersytet Środkowoeuropejski, Węgry
Szkolnictwo wyższe wobec rozwoju nowoczesnej technologii i zmian na rynku pracy

Piotr Müller, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego przypomniał, że 1 października wchodzi w życie tzw. Konstytucja dla Nauki. - Zostanie poszerzona autonomia szkół wyższych. Ustawa nie będzie narzucać uczelniom, jak mają być zorganizowane. Będzie też nowy system oceny badań naukowych. Teraz kadra uczelniana ma się skupiać przede wszystkim na nauce, a nie zbieraniu punktów - wymieniał najważniejsze zmiany.

Julia Patorska, lider zespołu ds. analiz ekonomicznych w Deloitte Polska mówiła, co trzeba zmienić w edukacji, by odnaleźć się na rynku pracy. - Kompetencje, z którymi wychodzą z uniwersytetu młodzi ludzie, nie zawsze są dziś pożądane przez pracodawców. A ci szukają osób z miękkimi umiejętnościami. Logiczne myślenie, współpraca, komunikacja, wnioskowanie to najważniejsze cechy, na które zwracają uwagę rekrutujący. Okazuje się, że to, czego uczyliśmy się kilkanaście lat temu, dziś może okazać się nieprzydatne, dlatego ważne jest ciągłe dokształcanie się. I jeszcze jedna rada: ci, którzy wcześniej zdobywają doświadczenie zawodowe, znacznie lepiej radzą sobie w życiu.

Jaka jest perspektywna tych, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy? - Największym problemem na uczelniach w Polsce są niezindywidualizowane zajęcia dla studentów, które odbywają się w dużych grupach. Warto też zastanowić się, które kierunki na uczelniach nie mają już racji bytu. Bo zdarza się tak, że ktoś kończy prestiżowe studia, a potem ma problem ze znalezieniem pracy. Tak się dziś dzieje np. z absolwentami prawa - mówiła Agnieszka Wąglorz z fundacji Polska Debatuje.

Gabriele Simoncini z Włoch, prezes GENF International Consulting, zwrócił uwagę, że to globalizacja w największym stopniu wymusza zmianę sposobu przekazywania wiedzy. - Tradycyjny system uniwersytecki traktował uczelnie jak fabryki wiedzy. Obecnie mamy zupełnie inną sytuację na świecie, a nowoczesne technologie wymuszają dynamiczne zmiany, także w edukacji. Trzeba przygotować młode pokolenie do takich zawodów, które jeszcze nie istnieją. To trudne zadanie i prawdę mówiąc nie wiem, jak to zrobić.

Prof. Péter Balázs, były Minister Spraw Zagranicznych Węgier, dyrektor Centrum Europejskich Studiów ds. Sąsiedztwa na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim ostrzegał, by w pogoni za unowocześnianiem edukacji na studiach nie zapominać o najważniejszym: - Potrzebujemy ludzi z wiedzą w głowie, bo nie wszystko dziś da się wygooglać. Ludzki mózg wcale nie jest przeciążony i nadal jest tam miejsce na wprowadzanie nowych informacji.

Debata Rady Dzieci i Młodzieży:
Gdy projekty społeczne spotykają biznes. Finansowanie działań młodych liderów

Moderator: Szymon Knitter - Stowarzyszenie Morena, Polska

Paneliści:
Waldemar Zbytek - Wiceprezes Warszawskiego Instytutu Bankowości, Polska
Magdalena Golba - Studenckie Koło Naukowe Spraw Zagranicznych SGH, Public Affairs Consultant w Vision Group, Polska
Przemysław Wilczyński - Fundraiser w Gnyszka Fundraising Advisors, Polska
Marcin Zachowicz - Dyrektor ds. Komunikacji w TDJ S.A., Polska


Najbardziej wartościowy pracownik to ten proaktywny i z doświadczeniem w realizowaniu własnych inicjatyw. Jak więc zachęcić sektor prywatny do inwestowania w projekty młodzieżowe swoich potencjalnych przyszłych pracowników? Co kieruje tymi przedsiębiorstwami, które jedynak decydują się powierzyć środki młodym? Jakie możliwości stwarza młodym liderom świat dynamicznie rozwijającego się biznesu 4.0?Gdy projekty społeczne spotykają biznes. Finansowanie działań młodych liderów

Mnóstwo praktycznych rad, przykładów i podpowiedzi usłyszeli uczestnicy debaty kończącej trzeci dzień Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. Magdalena Golba, Public Affairs Consultant w Vision Group: - Każdemu polecam wolontariat. To inwestycja długoterminowa, ale z pewnością wam się zwróci i to z nawiązką. Zaczęłam działać jeszcze w liceum w samorządzie uczniowskim. Teraz studiuję w Szkole Głównej Handlowej. Jestem tam przewodniczącą Studenckiego Koła Naukowego Spraw Zagranicznych, w którym koordynuję Akcję Dyplomację. Ponadto pełnię funkcję Senatora, a także członka Rady Kolegium Gospodarki Światowej. Przez włączanie się w drobne inicjatywy zaczęłam współpracować z coraz większą liczbą ambasadarów i organizacji międzynarodowych. W maju tego roku, gdy na Zamku Królewskim w Warszawie stałam obok ambasadorów z różnych stron świata, uświadomiłam sobie, jak dużo udało mi się osiągnąć małymi krokami w dość krótkim czasie i że na to wszystko zapracowałam sama. Oczywiście ważny jest networking i namawiam was do tego, by budować sieć dobrych wzajemnych relacji, bo to później procentuje.

Uczestnicy podczas debaty mogli się dowiedzieć, jak skutecznie realizować własne inicjatywy. - Każdy projekt społeczny ma szanse pozyskania środków z zewnątrz, ale warto jest spróbować zrobić to samemu. W ten sposób zdobędziecie umiejętności, które okażą się bezcenne w waszym życiu zawodowym. Osoby, które potrafią rozmawiać z ludźmi biznesu, skutecznie realizować swoje pomysły, czyli są przedsiębiorczy, będą bardzo pozytywnie oceniani przez swoich potencjalnych darczyńców i pracodawców. Bardzo ważne jest, by dobrze przygotować się na spotkanie z osobami, które decydują się powierzyć wam środki. Dobrze sprawdzić, czym się wcześniej zajmowali, gdzie pracowali, ale także, co lubią robić w wolnym czasie. Taka wiedza, którą się wykażecie na początku spotkania, może być na tyle istotna, że wasz projekt dostanie wsparcie finansowe - radził Waldemar Zbytek, wiceprezes Warszawskiego Instytutu Bankowości.

Przemysław Wilczyński, fundraiser w Gnyszka Fundraising Advisors, mówił, żeby się nie zrażać, jeśli nie uda się pozyskać środków na realizację naszego projektu za pierwszym, drugim czy trzecim razem. - Myśląc o waszym pomyśle zacznijcie od odpowiedzi na pytanie, kto jest beneficjentem końcowym i co chcecie zmienić przez wasz projekt. Warto dobrze zdefiniować odpowiedzi na te pytania. To podstawa. Potencjalnemu darczyńcy na start opowiedzcie historię, jak wasz projekt zmieni świat, może ten najbliżej nas, na lepsze. Zacznijcie od ludzi, których już znacie. Tak będzie wam znacznie łatwiej nawiązać kontakt.
PODSUMOWANIE
Wtorek na XIII Forum Ekonomicznym Młodych Liderów


Liderem trzeba się urodzić czy tej roli można się nauczyć? Jakie cechy i umiejętności powinien posiadać przywódca? Na czym tak naprawdę polega prowadzenie innych do wspólnego celu? To właśnie te kwestie były głównym przedmiotem dyskusji w czasie drugiego dnia XIII Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Nowym Sączu.

Już w czasie sesji otwierającej Forum marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa podkreślił, że do Nowego Sącza zjechali ludzie, którzy za chwilę wezmą świat w swoje ręce. - To wielkie wyzwanie, ale i odpowiedzialność - mówił i zaznaczył, że bycie liderem i praca na rzecz choćby swojej lokalnej społeczności pozwala człowiekowi zostawić ślad na ziemi: materialny, ale też mentalny, intelektualny. Po porostu wpływać na innych ludzi..

Do uczestników zwróciła się też Agata Dziubińska-Gawlik, prezes Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw. - Życzę wam, młodzi liderzy, żebyście w czasie tego Forum kreatywnie uczestniczyli w dyskusjach, kreowali nowe pomysły, poszukiwali nowych rozwiązań, by móc je później przekazać kolejnym pokoleniom - powiedziała..

Inspirujący wykład motywacyjny, zakończony gromkimi brawami, dała Oktawia Gorzeńska, dyrektorka 17 LO w Gdyni, członkini dwóch globalnych sieci The Global Change Agents, fundacji Ashoka oraz Microsoft Innovator Educator Experts. - W byciu liderem istotne są trzy kluczowe rzeczy: refleksja, zbudowanie silnego środka i poczucie własnej wartości, które daje odwagę do działania. To wszystko można doskonalić - przekonywała w czasie wykładu..

No właśnie, Gorzeńska stoi na stanowisku, że liderem wcale nie trzeba się urodzić, choć pewien potencjał, z którym przychodzimy na świat też ma znaczenie. - Przede wszystkim kształtują nas jednak wzorce, które obserwujemy. Moim zdaniem przywództwo można praktykować. To nie jest tak, że rodzimy się już ukształtowanymi liderami. Zmieniają się przecież sposoby przewodzenia ludziom, zmieniają się problemy, wyzwania, więc ważne jest, by ciągle się rozwijać, szukać, zadawać sobie pytania - podkreślała..

Podobnego zdania jest współzałożycielka „Sukces Pisany Szminką” Olga Legosz, która we wtorek poprowadziła dla uczestników Forum warsztat „Odkryj w sobie przywódcę”. - Każdy może być liderem, musi tylko chcieć, mieć wizję i pewien zasób cierpliwości. Cała reszta to kwestia nauki. Obalamy mit, że do przywództwa potrzebne są wrodzone predyspozycje - mówiła. Przyznała jednak, że młodzi ludzie często patrzą na taką tezę sceptycznie. Są przyzwyczajeni do szkolnego modelu postrzegania lidera jako charyzmatycznej jednostki o konkretnych cechach, niczym Napoleon. - Jeśli tego nie masz, nie pociągniesz innych? To nie jest prawda. Sposobów na bycie liderem jest wiele. Problemy z tą rolą wynikają z tego, że przyjmujemy model zarządzania nieadekwatny do sytuacji, odbiorców czy swojej osobowości. Wszystko da się wypracować, tylko trzeba to zrobić w zgodzie ze sobą - zauważyła..

Anna Szlęk, trenerka w zespole trenerskim Narodowej Agencji Programu „Erasmus+”, też podkreśla względność tej roli. We wtorek poprowadziła warsztat „Lider między wschodem a zachodem”. Wspólnie z uczestnikami Forum zastanawiała się, co znaczy być liderem w różnych krajach, jak charakter tej roli zmienia się w zależności od kultury, w której wyrastamy. - Model liderstwa zależy też od tego, kim jesteśmy, jaką mamy osobowość, predyspozycje czy w jakiej znajdujemy się sytuacji. Czasami wybierzemy wzór bardziej demokratyczny, czasami sytuacja wymaga, żebyśmy byli bardziej autorytarni, czasami bardziej perswazyjni - mówiła..

W byciu liderem znaczenie ma kreowanie swojego wizerunku publicznego. Swojej marki osobistej, jak mówi Mateusz Salach, ambasador programu „Projektor - wolontariat studencki”. We wtorek poprowadził warsztat o tworzeniu vloga jako nowoczesnego narzędzia e-marketingu. Uczestnikom podpowiadał, jak dobrze prezentować swoje treści w tej formie, jak docierać do jak największej liczby odbiorców, czyli zwiększać tzw. zasięgi..

Z kolei Patryk Klej, prezes zarządu stowarzyszenia Youth Human Impact, przekonywał uczestników Forum, że organizacja i uczestnictwo w projektach młodzieżowych już od najmłodszych lat w przyszłości może pomóc wejść na rynek pracy. - Takie doświadczenia pozwalają wykształcić umiejętności najbardziej pożądane na rynku pracy, a więc inteligencję emocjonalną, umiejętność pracy w zespole, zarządzania czasem, stresem. Jeśli pracodawca trafi na osobę z takimi kompetencjami, zaoszczędzi czas i pieniądze na jego szkoleniu - wyjaśniał. I inspirował do działania: - Jesteśmy młodzi, ale mamy dużo do zainwestowania, przede wszystkim swój czas, którego starszym często brakuje. Poświęćmy go na tworzenie projektów międzynarodowych i bycie aktywnym.


RELACJA Z XIII FORUM


GALERIA Z XIII FORUM
ORGANIZATORZY FORUM


PATRONAT HONOROWY
MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ


PARTNER GŁÓWNY


MIASTO GOSPODARZ


WSPÓŁFINANSOWANIE


OFICJALNY PARTNER


PARTNER

FEML


PATRON MEDIALNY