FEML


FORUM EKONOMICZNE
MŁODYCH LIDERÓWVII FORUM EKONOMICZNE MŁODYCH LIDERÓW

NOWY SĄCZ 03-07 WRZEŚNIA 2012
TWORZYMY IDEE DLA PRZYSZŁOŚCI EUROPY

DZIEŃ 1: Wtorek

3 września 2012, Nowy Sącz


powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie powiekszenie


Warsztaty programowe

przygotowane przez Radę Programową Forum we współpracy z Europejskim Uniwersytetem Viadrina

 • Przyszłość demokracji w Europie Wschodniej
  Malte Koppe, Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży
 • Czy Europa to dobre miejsce do rozwoju start'upów?
  Vitaliy Lipich, European Youth4Media Network e.V.

Dla uczestników VII Forum Ekonomicznego Młodych Liderów, którzy przyjechali do Nowego Sącza w poniedziałek przed godziną 14 przygotowaliśmy specjalne warsztaty tematyczne.
Warsztaty przeprowadzili członkowie Rady Programowej Forum. Pierwszy warsztat dotyczył przedsiębiorczości młodych i start'upów. Czy Europa to dobre miejsce do robienia biznesu? Warsztat poprowadził Vitaliy Lipich z Ukrainy. Drugi warsztat prowadzony przez Malte Koppe z Niemiec dotyczył obecniej sytuacji politycznej i społecznej w Europie Wschodniej. Uczestnicy warsztatu zastanawiali się nad rolą społeczeństwa obywatelskiego. Czy jest ono w stanie dokonać jeszcze zmian?

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie


Sesja otwierająca

Przemówienia i występ regionalnego zespołu pieśni i tańca Sądeczoki

 • Stanisław Sorys  - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego
 • Bożena Jawor - Zastępca Prezydenta Miasta Nowy Sącz
 • Marta Mordarska - Radna do Sejmiku Województwa Małopolskiego
 • Anna Moskwa - Wiceprezes Europejskiego Domu Spotkań - Fundacji Nowy Staw

Perspektywy młodych ludzi w dobie kryzysu - to wiodący temat rozpoczętego w poniedziałek w Nowym Sączu VII Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. Gościem specjalnym wydarzenia będzie były prezydent Lech Wałęsa. Lech Wałęsa we wtorek wygłosi przesłanie do uczestników Forum na temat perspektyw młodych ludzi w zjednoczonej Europie.

Otwierając Forum członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys życzył młodym liderom wytrwałości i konsekwencji w działaniu. "Potrzeba wam determinacji, konsekwencji w działaniu i dużo optymizmu - wtedy osiągniecie sukces" - powiedział. Sorys wyraził radość, że nowosądeckie Forum dynamicznie się rozwija.

Jak powiedział dyrektor programowy Forum Michał Wójcik, Forum jest platformą wymiany poglądów młodych ludzi na temat przyszłości Unii Europejskiej oraz całego kontynentu europejskiego. "Misją Forum jest tworzenie idei dla przyszłości Europy" - wyjaśnił.


powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

"We wspólnej dyskusji i warsztatach rodzą się nowe pomysły, inspiracje i podejmowane są decyzje o wspólnych działaniach. To one mają w przyszłości generować zmianę" - powiedział Wójcik.

W tym roku swój udział w forum zapowiedzieli m.in. wicepremier Węgier Tibor Navracsics, były komisarz UE Gunter Verheugen. Gośćmi forum będą także reż. Krzysztof Zanussi, minister transportu Sławomir Nowak, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, a także poseł Grzegorz Schetyna.

powiekszeniepowiekszeniepowiekszenie

Każdego roku w nowosądeckim Forum bierze udział ponad 350 młodych liderów, reprezentujących 42 kraje z Unii Europejskiej, Europy Wschodniej, Bałkanów i Kaukazu. Są oni przedstawicielami organizacji obywatelskich, społecznych, politycznych i gospodarczych.

Forum jest programem partnerskim rozpoczynającego się we wtorek w Krynicy XXII Forum Ekonomicznego. VII Forum Ekonomiczne Młodych Liderów potrwa do piątku. Tematem poruszanym na Forum będą m.in. czynniki sprzyjające przedsiębiorczości młodych; debata dotyczyć będzie również tego, w co inwestować środki publiczne, aby przyniosły wzrost gospodarczy, oraz relacji łączących biznes i edukację. Program Forum obejmuje panele dyskusyjne, spotkania i warsztaty.

Organizatorem Forum Ekonomicznego Młodych Liderów jest Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw, Fundacja Rozwoju Systemów Edukacji oraz Forum Ekonomiczne w Krynicy. (PAP)

FORUM OPEN STUDIO


Stanisław Sorys


Prezentacja

Fundusze unijne dla postępu i rozwoju na przykładzie projektu realizowanego w Nowym Sączu


Sesja integracyjna

Warsztaty przygotowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Narodową Agencję Programu Młodzież w działaniu

powiekszeniepowiekszeniepowiekszenie


Warsztaty tematyczne

przygotowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Narodową Agencję Programu Młodzież w działaniu

 • Bogactwo młodych, zatrudnienie i przedsiębiorczość – wyzwania, szanse i zagrożenia: Giorgi Kakulia, Gruzja
 • Kryzys strefy euro i ruchy protestu: Lorenzo Nava, Włochy
 • Być liderem przyszłości - jak dbać o ludzi, pieniądze i środowisko: Joanna Jędrzejczak, Polska

Wieczór międzykulturowy

powiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszeniepowiekszenie


ORGANIZATORZY FORUM


PATRONAT HONOROWY
MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ


PARTNER GŁÓWNY


MIASTO GOSPODARZ


WSPÓŁFINANSOWANIE


OFICJALNY PARTNER


PARTNER

FEML


PATRON MEDIALNY