FEML

XV Forum Ekonomiczne Młodych Liderów
online

Największe międzynarodowe spotkanie społeczno-ekonomiczne
młodych liderów w Europie. DODAJ DO KALENDARZA 2020-09-08 10:00:00 2020-09-10 20:00:00 Europe/Warsaw XV FORUM EKONOMICZNE MŁODYCH LIDERÓW Najwieksze miedzynarodowe spotkanie spoleczno-ekonomiczne młodych liderów w Europie. Polska, online FORUM EKONOMICZNE MŁODYCH LIDERÓW forum@forum-leaders.eu

PROGRAM
XV Forum Ekonomiczne Młodych Liderów – OnlineRELACJA Z XV FORUM9 WRZEŚNIA 2020 - DZIEŃ 2

PANEL DYSKUSYJNY:
„CYFROWA EWOLUCJA CZY REWOLUCJA?”
FEML
Wojciech Murdzek
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP

Rafał Weber
Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury

GOŚĆ SPECJALNY FORUM EKONOMICZNEGO MŁODYCH LIDERÓW – ONLINE
ANDRZEJ DUDA – PREZYDENT RP


Mamy do czynienia niewątpliwie z wyjątkową edycją Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. Odnosi się to zarówno do charakteru spotkania, mianowicie pandemia uniemożliwiła możliwość spotkania się na żywo, ale także do obecności specjalnego gościa, który mimo przeciwności zdecydował się skierować do uczestników i słuchaczy Forum parę słów.

- Drodzy młodzi przyjaciele, tak jak powiedziałem przed momentem, bardzo dziękuje za to zaproszenie, żeby się spotkać z wami, porozmawiać, odpowiedzieć na pytania - rozpoczął swoją wypowiedź prezydent Andrzej Duda.

Zapytany o wskazówki i rady, które mogą przybliżyć młodego człowieka do bycia liderem jako pierwszy i zarazem fundamentalny czynnik przywołał - naukę. - Aby być liderem trzeba mieć wykształcenie, znać języki, przynajmniej dwa, ale również trzeba uczyć się poprzez obserwację i być odważnym - zaczął. Nieodzowne okazały się być też zainteresowanie oraz odpowiedzialność. - Bycie politykiem to z jednej strony wpływ na sprawy, ale z drugiej duża odpowiedzialność i gotowość na niesienie brzmienia - mówił dalej. Niezwykle ważne są też predyspozycje i chęć do działania. Bowiem, nie mogą nas zniechęcać przeciwności losu. - Trzeba mieć odwagę, aby przystąpić do działania i wziąć na siebie odpowiedzialność - dodał prezydent.

Jakie zachowania i umiejętności powinien zdobyć młody i ambitny człowiek? Z tym pytaniem także poradził sobie tegoroczny gość specjalny, odpowiedział krótko - kultura osobista. Jest ona niezwykle widoczna w trakcie kontaktów z ludźmi, zwłaszcza tymi, którzy już są liderami. Pokora i szacunek mogą okazać się przepisem na lekcje życia. Młodzi, będąc ciągle na etapie nauki, powinni czerpać z życia jak najwięcej, by móc doświadczać jak najwięcej. - Każdy dzień uczestnictwa w życiu publicznym i politycznym jest nauką. Młodość daje przyzwolenie na popełnianie błędów, ponieważ na nich człowiek uczy się najwięcej. Zatem, nie zmarnujmy tej szansy.FEML

DEBATA:
„MŁODZI EUROPEJCZYCY – W KIERUNKU WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI”


Młodzi Europejczycy stawiają czoła wielu trudnościom każdego dnia. W dobie pandemii, czasu niepewności borykają się z utratą pracy, ogólnym kryzysem zarówno gospodarczym jak i finansowym oraz poczuciem braku stabilności.

Podczas XV edycji Forum Ekonomicznego Młodych Liderów często mówi się o solidarności, nie jest to zaskoczeniem, bowiem ciągle jej brakuje w aktywności ludzkiej. Związki zawodowe są jednym z jej wytworów. Z uwagi na świętowane w tym roku 40-lecie NSZZ “Solidarność” warto przeanalizować historię związku w poszukiwaniu prawd uniwersalnych, które mogłyby być lekiem na problemy dnia dzisiejszego.

Na pytanie odnoście wartości jakie stoją od zarania NSZZ Solidarność i czy nadal są aktualne odpowiedział Stanisław Szwed, sekretarz stanu, przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej RP. - Dobrym przykładem dla młodego pokolenia są wartości, jakie wyznaje Związek Solidarności. Nie obchodzilibyśmy dzisiaj 40-lecia, gdyby nie był on oparty na wartościach chrześcijańskich. - odpowiedział. Dodał także cechy takie jak: godność człowieka i godność ludzi pracy.

W czasie dyskusji podano w wątpliwość skalę i zaangażowanie młodych ludzi w sprawy publiczne. Poseł na Sejm RP uwzględnił jaka aktywność jest dzisiaj potrzebna i jakimi postulatami powinni się kierować. - Hasło Wolność i Solidarność należy powiązać również z hasłem Odpowiedzialność - zauważył. Mówił także, że aktywność młodych w organizacjach pozarządowych, stowarzyszeniach i grupach wsparcia nie jest imponująca.

Niezaprzeczalne stwierdzenie, że pandemia wpłynęła na zmianę komfortu życia młodych ludzi. U większości odbiło się to w zły sposób, chociażby w kwestiach finansowej i zawodowej. Niełatwe pytanie zadano Sekretarz Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "Solidarność" Kseni Ulanowicz-Sienkiel, odnośnie aktualnej sytuacji młodego pokolenia. Aby chronić młodych pracowników, powinniśmy dać im zabezpieczenie w postaci prawidłowej umowy o pracę. Powinniśmy ich edukować w tym obszarze - zaproponowała.

Nie da się nie zgodzić z Teą Jarc, Przewodniczącą Komitetu Młodzieży Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. - Młodzi ludzie z całej Europy są zdecydowani i chętni na pracę. Oni chcą stać się autonomiczni. Niestety to niezwykle trudne zadanie w dzisiejszych czasach, wymaga ono cierpliwości od ludzi wchodzących w dorosłość.

Dzisiejszy świat potrzebuje młodych, ich kreatywności, chęci do działania i zmiany na lepsze. Dlatego warto mobilizować się, jednoczyć i wspólnie działać. Młodzieżowy Delegat RP do ONZ Edgar Kobos podzielił się swoją opinią w tym temacie: Uważam, że wymiar międzynarodowy jest zdecydowanie właściwym miejscem do działania dla młodych ludzi. Podkreślił zaletę jaką jest kontakt z ludźmi z całego świata, posiadającymi różne światopoglądy, pomysły. Taka aktywność, może dostarczyć wiedzy oraz doświadczenia, które będą pomocne w przyszłej karierze zawodowej.


Joanna Kopczyńska
Zastępca Prezesa PGW Wody Polskie

Jacek Kurzępa
Poseł na sejm RP

PANEL DYSKUSYJNY: „JAKICH BOHATERÓW POTRZEBUJE ŚWIAT?”


Nieprzewidywalny kryzys, niemal sparaliżował gospodarkę i życie społeczne ludności na całym świecie. Niezwykła sytuacja wymaga odpowiednich, nowych rozwiązań.

Po miesiącach walki z pandemią wiemy, że nawet Unia Europejska nie jest w stanie zapobiec rozpowszechnianiu się wirusa. Sojusz okazał się konkurencyjnością gospodarek, bez problemu można wskazać państwa stojące na jego czele. - Byłoby iluzją i przekłamaniem, gdybyśmy powiedzieli, że tych interesów narodowych po prostu nie ma - przyznała Elżbieta Rafalska, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

-Bez działań unifikujących Unii Europejskiej, trudno jest sobie wyobrazić, żeby sytuacje kraju trwale i w pożądanym kierunku zmienić - dodał Marek Lewandowski, Rzecznik Prasowy NSZZ „Solidarność”. Sytuacja wraz ze zmianami globalnych potrzeb, zmienia się. W działaniach struktur UE widać już w tym momencie, że na piedestał stawiane jest minimalizowanie nierówności między poszczególnymi państwami.

Aktywnością, która może zmienić rzeczywistość na lepszą jest solidarność. Warto jest angażować się w inicjatywy zarówno o charakterze lokalnym jak i międzynarodowym. - Jeśli chcemy inwestować w przyszłość, to inwestujmy w solidarność międzynarodową - wypowiedział się na ten temat Giorgi Agirbaia, założyciel ProActive Group Georgia.

Solidarność potrzebna jest zawsze i wszędzie, zwłaszcza w zakątkach świata, gdzie nie dzieje się dobrze. Na ulicach Białorusi od tygodni zbierają się ludzie i razem protestują w słusznej sprawie. Wspólne poglądy, chęć zmian w kraju i wspólne działanie dają nadzieję, na lepsze jutro. - To, co przekazujemy naszym przyjaciołom z Białorusi to nasze doświadczenie, że nasze zakłady pracy stały się naszymi twierdzami - dodał Krzysztof Świątek, kierownik Redakcji Publicystyki Polskie Radio. Ludzie wspierający się i stający ramię w ramię mają niezwykłą moc, zarażają pozytywną energią innych, także inspirujmy się nawzajem.

Świat potrzebuje bohaterów, zaangażowanych jednostek walczących w słusznej sprawie, wspierających ofiary niesprawiedliwości. W kontekście praw wyraził swój apel: Wszyscy walczmy o prawa pracownicze w Europie, w Unii Europejskiej i poza nią - mówił. Bądźmy ludźmi i pomagajmy sobie nawzajem.
FEML
PODSUMOWANIE DNIA

Podczas tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego Młodych Liderów i w ramach projektu „Promujmy #Solid@rność” przeprowadzono Wieczór Międzykulturowy Polski w trybie online, w którym wzięło udział ponad 200 uczestników Forum i Projektu. Była to niesamowita możliwość do zdobycia wiedzy na temat różnych krajów, panujących w nich kultur i zwyczajów. Poza aspektem społecznym i kulturalnym, a także poza zdobywaniem wiedzy na temat innych kultur — ważnym rezultatem wieczoru międzykulturowego jest indywidualny rozwój każdego z uczestników.

Grywalizacja, przeprowadzona podczas wieczoru, miała na celu pokazanie uczestnikom naszego spotkania wspólnych cech kulturowych, a także tego, w czym jesteśmy solidarni. Przypominamy, że tematem projektu była promocja szeroko pojętej solidarności wśród młodych osób.

Przed rozpoczęciem wieczoru odbył się krótki instruktaż dot. korzystania z narzędzia Zoom. Wieczór kulturowy otworzył swoją genialną grą na fortepianie jeden z uczestników pochodzący z Gruzji. Rozpoczęcie wieczoru zaczęło się od aktywizatorów i energizerów , tj. „tree/ stump”, „powtórz za mną” itp., które rozbudziły w uczestnikach ciekawość do podalszej części programu. Warto odznaczyć, że za pomocą funkcji podnoszenia łapki na Zoom, uczestnicy zgłaszali się do słowa, nie było żadnych zakłóceń i uczestnicy czuli się pewnie i spokojnie, dlatego że nikt nie został pominięty i został wysłuchany. Po przeprowadzeniu energizerów, przez prowadzącą zostały zadane pytania na zapoznanie się. Część uczestników chętnie wypowiadała się, pozostali uczestnicy napisali krótką informację o sobie na czecie spotkania i wzajemnie się przywitali. Podczas wieczoru panowała przyjazna atmosfera, a prowadząca robiła wszystko, aby uczestnicy czuli się dobrze i byli zaangażowani, w przeprowadzane przez nią części programu.

Aby zobaczyć ile wspólnego mają ze sobą uczestnicy, została przeprowadzona gra „Everyone, who likes...”, podczas której wybrani przez prowadzącą uczestnicy (ze względu na dużą liczbę uczestników) po kolei mówili, co lubią i każdy, kto też to lubi podnosił łapkę. Uczestnik, który nie zdążył podnieść łapkę czy nie lubi wypowiedzianego przez innego uczestnika przyjmował kolej do wypowiedzenia się. Gra pozwoliła uczestnikom lepiej poznać siebie nawzajem.

Następnie zaprezentowano krótki filmik dotyczący tego w jaki sposób przygotować pierogi, które są tradycyjnym polskim daniem. Dla uczestników z zagranicy był to fajny pomysł na poznanie polskiej kuchni.

Kolejną częścią programu była rozmowa o stereotypach różnych kultur i krajów. Uczestnicy aktywnie wypowiadali się na ten temat i opowiadali o stereotypach, o których wiedzieli. Niektóre stereotypy zostały potwierdzone, a inne zwalczone. W taki sposób uczestnicy jeszcze bardziej zintegrowali się i poznali więcej ciekawostek o różnych kulturach.

Kolejnym punktem programy było poznanie tradycji. Wykorzystano do tego platformę Answergarden. Wybrano najpopularniejsze święta i utworzyliśmy do każdego z nich link, który został udostępniony uczestnikom. Uczestnicy po wejściu na stronę anonimowo pisali swoje skojarzenia o danym święcie. Skojarzenia, które powtarzały się automatycznie pogrubiały się i uczestnicy, mogli to widzieć. Utworzone chmurki zostały przeanalizowane przez prowadzącą wieczoru wspólnie z uczestnikami.

Następnie została przeprowadzona gra „Zgadnij państwo po muzyce”. Prowadzący puszczał wybrane stereotypowe melodię i uczestnicy mieli zgadnąć co to za państwo, wygrywał ten, kto najszybciej napisał na czacie spotkania. Uczestnicy byli nadzwyczajnie zaangażowani w grę, o czym świadczą liczne wiadomości na czasie spotkania, ponieważ każdy starał się zrobić to jak najszybciej.

Końcowym punktem wieczoru był Quiz składający się z pytań kulturowo-historycznych dot. Polski i Solidarności przygotowany na platformie Kahoot.

Na koniec spotkania odbyło się podsumowanie Wieczoru Międzykulturowego. Uczestnicy z nadzwyczajną przyjaźnią podziękowali za przeprowadzony wieczór. Podczas pożegnania nie zabrakło ciepłych słów i komentarzy.FEML