FEML

XV Forum Ekonomiczne Młodych Liderów

Największe międzynarodowe spotkanie społeczno-ekonomiczne młodych liderów w Europie.



 DODAJ DO KALENDARZA 2020-09-08 10:00:00 2020-09-10 20:00:00 Europe/Warsaw XV FORUM EKONOMICZNE MŁODYCH LIDERÓW Najwieksze miedzynarodowe spotkanie spoleczno-ekonomiczne młodych liderów w Europie. Polska, online FORUM EKONOMICZNE MŁODYCH LIDERÓW forum@forum-leaders.eu











Przyszłość Oczami Młodych


Maciej
Tyczyński

Przewodniczący Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność” oraz Sekcji Młodych Regionu Mazowsze

Jest również skarbnikiem w swojej komisji zakładowej w CSK MSWiA. Mieszka w Pruszkowie i pracuję w Klinice Kardiologii Inwazyjnej CSK MSWiA, gdzie zajmuję się kardiologią interwencyjną. Prywatnie wiedzie spokojne życie :) W przeszłości grał na klarnecie, a także na basie w zespole nu-grungowym Snowball. Bywa także widywany w telewizji (występował w serialu dokumentalnym „Młodzi Lekarze“, w programie „Co mi dolega“, w filmie „Legiony“, a także jako ekspert w PNŚ). Jego pasją jest sport (jest instruktorem tenisa, w wolnych chwilach prowadzi zajęcia z dziećmi i dorosłymi, dodatkowo piłka nożna, łyżwy, narty) każdą wolną chwilę stara się spędzić z dwójką swoich dzieci.

Jak wygląda struktura sekcji młodych w NSZZ „Solidarność”?

Jako Sekcja Młodych jesteśmy częścią największego związku zawodowego NSZZ Solidarność, który łączący w sobie profesjonalizm, zaangażowanie oraz szacunek do historii naszego kraju. Dzięki bardzo rozbudowanej sieci jesteśmy obecni w całej Polsce. Jesteśmy wszędzie tam gdzie potrzebują Nas ludzie. Historia związku rozpoczęła się 40 lat temu, co powoduje że NSZZ Solidarność posiada duże doświadczenie i liczne narzędzia aby pracownicy mogli czuć się bezpiecznie w pracy, a w razie problemów skutecznie mogli prowadzić rozmowy z pracodawcami. Działamy po to aby wszystkim pracowało i żyło się lepiej. Wszystko to sprawia że Solidarność jest rozpoznawana i szanowana na całym świecie. Działamy na wielu płaszczyznach. Jesteśmy obecni na poziomie branżowym i regionalnym. Należy podkreślić, że "Solidarność" angażuje się również we współpracę międzynarodową między różnymi organizacjami działającymi na rzecz pracowników. Jesteśmy miejscem w którym gromadzą się młodzi ludzie pełni pasji, zaangażowania oraz chęci do działania. Jesteśmy miejscem dla młodych ludzi w Związku, miejscem w którym młodzi mają swój głos, mogą podzielić się swoimi poglądami, spostrzeżeniami, wyrazić swoje zdanie. Dzielimy się wizjami i pomysłami. Jesteśmy wszystkim tym czego potrzebują młodzi ludzie na rynku pracy, a także po pracy...

Jakie korzyści wynikają z przystąpienia przez młode osoby do związku zawodowego?

Istotą NSZZ Solidarność jako związku zawodowego jest wpływ na miejsce pracy, ochronę pracowników, nadzór nad warunkami pracy, udział w kształtowaniu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Dodatkowo Solidarność stwarza młodym ludziom bezpłatne porady prawne, a także możliwości rozwoju, uczestnictwa w szkoleniach krajowych oraz międzynarodowych, udziału w dialogu społecznym. Jako organizacja reprezentatywna NSZZ „Solidarność” jest partnerem społecznym, który w ramach prac w Radzie Dialogu Społecznego uczestniczy w procesie tworzenia prawa w Polsce, w tym w pracach dotyczących: wskaźnika wynagrodzeń w sferze budżetowej, wynagrodzenia minimalnego, świadczeń emerytalnych czy socjalnych, a w ramach stowarzyszeń zorganizowanych na poziomie europejskim wpływa na tworzenie legislacji unijnej. Najważniejszym jednak z przywilejów bycia w Związku, w tym szczególnie w Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność", jest możliwość poznania wartościowych ludzi i realizacji wspólnych projektów.
To właśnie dla młodych organizowane jest przez Nas, czyli Krajową Sekcję Młodych coroczne Forum Młodych. Inicjatywa podczas której osoby młode, pełni pasji związkowcy mogą spotkać się ze sobą, wymienić doświadczenia, posłuchać rad ekspertów, zadawać pytania. Podczas Forum nie ma głupich pytań, głos każdego będzie wysłuchany. Po takim wydarzeniu większość wraca do codzienności silniejszym, z głową pełną pomysłów i zapału do dalszej pracy.

W jaki sposób sekcja wspiera młode osoby podczas pandemii Covid-19

Czas pandemii jest trudny dla wszystkich. Zawodowo jestem lekarzem więc codziennie stykam się ogromem tragedii jaka dotknęła społeczeństwo w tym czasie, nie tylko zdrowotnie ale także i w takim zwykłym ludzkim aspekcie.
Jesteśmy w tym razem i razem musimy stawić temu czoła. Na tym właśnie polega siła naszego Związku – razem jesteśmy silni. Dlatego wspaniałe w naszej Sekcji jest to, że tworzą ją ludzie z różnych sektorów (z branży medycznej, prawnej, górnictwa, korporacji, IT, bankowości, produkcji, administracji) co powoduje że mamy szerokie pojęcie co aktualnie dzieje się w naszych miejscach pracy i jakie mają problemy osoby młode. Na samym początku pandemii przenieśliśmy całą naszą działalność do internetu. Wykorzystując nowoczesne narzędzia stworzyliśmy możliwość spotkań online. Postawiliśmy także na media społecznościowe. Prężnie działamy i rozwijamy nasz profil na Facebooku'u, w ramach którego toczy się kilka akcji dla ludzi młodych.
Jedną z inicjatywy był Webinar skierowany do młodych ludzi i który poruszał problem wpływu pandemii na rynek pracy. Podczas spotkania młodzi mogli wysłuchać wyjaśnień ekspertów oraz zadawać pytania. Ta inicjatywa spotkała się w bardzo dużym zainteresowaniem. Jest zapotrzebowanie na kolejne wykłady w takiej formie na różne tematy. Jesteśmy w trakcie organizacji kolejnych spotkań w tej formule.
.

Jakie wyzwania czekają na młodych ludzi w najbliższym czasie z powodu pandemii?

Poza zmianami na rynku pracy o których już wspominałem, młodzi stoją także przed innymi licznymi wyzwaniami.
Widać że cały czas zachodzą duże zmiany i nie wiemy do końca jak potoczy się sytuacja gospodarcza kraju. Konsekwencje i skutki wydarzeń obecnych mogą być widoczne dla młodych pracowników dopiero za kilka miesięcy lub nawet lat.
Duża część firm już przenosi się na tryb pracy zdalnej, co może mieć dla pracowników mocne i słabsze strony.. Taki styl pracy może z jednej strony pomóc w pogodzeniu życia rodzinnego i zawodowego, z drugiej strony zaś będzie wymagało zwiększenia samodyscypliny i przeorganizowania przestrzeni domowej. A z czasem taki tryb pracy może być źródłem innych problemów. Dla tych osób, które lubią przebywać z innymi ludźmi, samotna praca w domu przez wiele miesięcy może źle wpływać na ich zdrowie psychiczne.
Edukacja online również może być utrudnieniem dla młodych, może być związane ze stresem, jaki wywołuje ta cała sytuacja związana np z brakiem dobrego łącza internetowego czy nowoczesnego sprzętu. Stres może powodować także brak możliwości spotykania się ludzi ze sobą twarzą w twarz, kontaktu z rówieśnikami czy interakcji z wykładowcami. Dodatkowo część zajęć praktycznych ciężko jest realizować zdalnie.

Jak Twoim zdaniem zmieni się rynek pracy dla młodych osób w związku z obecną sytuacją?

Rynek pracy w PL jest trudnym miejscem dla młodych ludzi, generalnie kiedy ma się lat 20 plus nie myśli się o emeryturze, składce, czy nawet o wypadku w pracy. Jesteśmy młodymi bogami, którzy mają, jak w grach video, kilka żyć. Rzeczywistość jest jednak inna, spora część młodych ludzi, szczególnie ta ucząca się jest zatrudniania na umowach zlecenie- chociaż zakres ich pracy i sposób jej wykonywania spełniają definicję umowy o pracę. Umowa zlecenie- sama w sobie- nie jest niczym złym, niekorzystne jest jej wykorzystywanie, aby pominąć stosunek pracy i mocniejszą ochronę pracowniczą pracownika. Kolejną rzeczą jest wypychanie młodych na samozatrudnienie. Znów co do zasady mały zus nie jest złym rozwiązaniem, ale jaka to przedsiębiorczość? Te sytuacje dzieją się cały czas, nie teraz, nie przez covid. Pytasz mnie jak zmieni się rynek pracy dla młodych? Nie wiem, ale na pewno nie będzie łatwiej. Rynek pracy to nie tylko Warszawa i nie tylko duże miasta, to też miasteczka i wsie a tam sytuacja już wcześniej była dużo gorsza niż dla młodych w dużych miastach. Ktoś może powiedzieć weź kredyt, zmień pracę. Dziękuje za taką perspektywę. Wolę mieć stabilne miejsce pracy a nie w wieku 40 lat kilkanaście pozycji w CV bo wszędzie było w mojej ocenie "źle". Widać że kończy się era rynku pracownika i znów wracamy do sytuacji że to pracodawcy będą stawiać warunki, a nie jak to miało miejsce przez ostatnie lata, że to pracownik przebierał w ofertach i sam szukał sobie najlepszej. Jeśli mu coś nie odpowiadało to po prostu zmieniał pracę. Będzie to powodowało że młodzi będą musieli obniżać swoje wymagania wobec pracy (także i te finansowe) aby coś znaleźć. Tak naprawdę szczerze mówiąc do końca nie wiem, jak zachowa się gospodarka, które sektory i jak mocno ucierpią. Myślę że na razie jest to wszystko w sferze przypuszczeń i domysłów. Jedno wiem na pewno że Związek jest idealnym miejscem, by otrzymać pomoc, wsparcie i poradę.

l Jakie cechy Twoim zdaniem powinien mieć młody lider w obecnych czasach?

Dobry przywódca to osoba która swoją osobowością, charyzmą, wiedzą potrafi zjednać sobie ludzi. Osoba taka potrafi rozpalić w sercach i duszach ogień, pobudzić do działania. A co może najważniejsze osoba ta jest wzorem do naśladowania dla innych. Nie jest tylko szefem wskazującym kolejne zadania do wykonania, ale osobą która pierwsza ruszy i zacznie działać. Musi być także otwarty na zmiany otaczającego do świata, być możliwie elastycznym, słuchać głosu ludzi, ale umieć wyłuskać z tego wszystkiego to co najważniejsze, podejmować trudne decyzje i brać na siebie konsekwencje takich działań. Zawsze mówić prawdę i bronić jej bez względu na konsekwencje. Szanować historię i dorobek osób starszych, a także starać się czerpać z ich doświadczenia i porad. Mówi się że dobry przywódca powinien mieć duże doświadczenie, ale ciężko młodej osobie takie posiadać. Dlatego ważne jest aby dbać o swój samorozwój, uczestniczyć w szkoleniach, spotykać się i rozmawiać z doświadczonymi osobami.






FEML