FEML


ECONOMIC FORUM
OF YOUNG LEADERS12th ECONOMIC FORUM OF YOUNG LEADERS

4th - 8th of September 2017 NOWY SĄCZ
AN OPPORTUNITY TO MEET, MAKE FRIENDS AND TALK ABOUT THE FUTURE OF EUROPE

DAY 3

6th of September 2017. Venue: Nowy SączMORNING COFFEE WITH SCIENCE AND BUSINESS PRACTITIONERS.Special Guest of Economic Forum of Young Leaders
Gjorge Ivanov, President of the Republic of Macedonia


Powinniście myśleć pozytywnie. Gąsienica zawsze zamieni się w kokon, a z niego wyłoni się motyl – mówił Gość Specjalny XII Forum Ekonomicznego Młodych Liderów, Prezydent Macedonii Gjorge Ivanov. – Spójrz na motyle i nie odrzucaj swoich marzeń: dostajesz tylko to, czego naprawdę chcesz – przekonywał. Gjorge Ivanov zauważył, że młode pokolenie już teraz znajduje rozwiązania problemów, które trapią naszą cywilizację. Wymienił m.in. współużytkowanie samochodów (zamiast kupowania własnych) i korzystanie z aplikacji, które temu służą oraz współdzielenie przestrzeni i korzystanie z rolnictwa organicznego.

Gość Specjalny podczas swojego przemówienia starał się nie tylko zainspirować młodych liderów, ale również podjął próbę charakterystyki ich pokolenia. – Wasze pokolenie jest też coraz bardziej religijne, bo swojego boga macie ciągle ze sobą, nazywa się Google i Twitter – ironizował z uśmiechem Prezydent. – Nie macie też wolnego czasu, jesteście aktywni 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Pamiętajcie, że człowiek potrzebuje czasu dla siebie na refleksję i filozofię. Ważna jest również cierpliwość, aby nie popełnić błędów, które później mogą być przez kogoś wykorzystane – przestrzegał Gjorge Ivanov.


Discussion Panel:
„Here Beats Heart of Innovation - Nowy Sącz - Poland - Europe”

Moderator: Piotr Trąbski, Media and Youth

Guests:

  • Jan Dziedziczak, Secretary of State , Ministry of Foreign Affairs
  • Anna Moskwa, Undersecretary of State, Ministry of Maritime Economy and Inland Navigation
  • Wojciech Kostrzewa, Chairman Division Central and Eastern Europe, Stadler Rail AG
  • Cornelius Ochmann - Director, Member of the Board - Foundation for Polish-German Cooperation
  • Artur Racicki, Chairman Social WiFi, Co-Founder startupu SEEDiA, Pozytywnie.pl – Digital Marketing Agency.


Gość specjalny Forum Ekonomicznego Młodych Liderów
Beata Szydło, Prezes Rady MinistrówObawiam się, że obecnie Europa nie ma dobrych liderów. Żeby idea Unii Europejskiej się dopełniła, musimy zrobić odważny krok do przodu. Odnoszę wrażenie, że zatrzymaliśmy się i zadowoliliśmy tym, co jest – powiedziała premier Beata Szydło w Nowym Sączu.

Mówiąc o najbardziej palących problemach w Polsce, premier zwróciła uwagę na kwestię trudności w znalezieniu dobrze płatnej pracy, co często skłania młodych ludzi do emigracji. Zapewniła, że jej rząd będzie pracował na to, aby Polacy mogli wrócić do kraju.


Premier Beata Szydło zachęcała też młodych liderów do działania:
Na sali są z pewnością osoby, które działają w fundacjach, stowarzyszeniach, może są radnymi. To nie wystarczy. Najważniejsze to nie bać się walczyć o swoje marzenia czy plany. Czasami obawiamy się, że one nie zostaną zaakceptowane przez innych. Mimo to zachęcam, żeby każdy pomysł przekładać na działanie, nawet jeśli będziecie popełniać błędy – tłumaczyła.

Szefowa rządu zwróciła też uwagę na konieczność poszerzania Unii Europejskiej w kierunku wschodnim oraz południowym, co według niej zwiększy bezpieczeństwo, a także powrotu do wartości zawartych w traktatach założycielskich Wspólnoty.

REPORT FROM 12TH FORUM


GALLERY 12TH FORUM
FORUM ORGANIZERS


HONORARY PATRONAGE
MINISTER OF NATIONAL EDUCATION


MAIN PARTNER


CITY HOST


CO-FINANCING


OFFICIAL PARTN


PARTNER

FEML


MEDIA PARTNER