FEML

17th Economic Forum of Young Leaders

THE BIGGEST VIRTUAL INTERNATIONAL SOCIAL AND ECONOMIC MEETING
OF YOUNG LEADERS IN EUROPE

Karpacz, September 7-9, 2022

ENTREPRENEURIAL YOUTH

REPORT FROM 17TH FORUM


7 SEPTEMBER 2022 - DAY 1   19:00 – 20:30

Workshop session:
Leadership skills and entrepreneurship (workshops for online participants)


  • Aneta Szczykutowicz – psychologist and business trainer   19:00 – 20:30

Workshop session:
Feedback as a form of leader self-development (workshops for online participants)


  • Jagoda Idzik – service design trainer, pedagogue
  • Partner: Sempre a Frente Foundation   20:00

Intercultural evening with special guest


  • Marek Kamiński – traveler, founder of Marek Kaminski Academy.


Marek Kamiński

Wędruję od ponad 35 lat. Pierwszą samodzielną podróż, z rodzimego Gdańska do Łodzi odbyłem, gdy miałem osiem lat. Odkąd pamiętam lubiłem poznawać świat. Zadowalałem mnóstwo pytań: – co, dlaczego, w jaki sposób? Jako dziecko uwielbiałem bawić się śniegiem, jeździć na sankach i nartach. Nawet kilka razy zdarzyło mi się wpaść do przerębla. Do dziś pamiętam to przeszywające zimno.
W liceum zapragnąłem wybrać się w dłuższą trasę – rejs frachtowcem do Danii i udało się.
Rok później podobnym statkiem dopłynąłem do Maroka. To było pierwsze zetknięcie z zupełnie inną kulturą, religią, z innymi ludźmi, zwyczajami. Ogromne emocje i zachłyśnięcie się różnorodnością świata. Od tego czasu wyprawy stały się ważną częścią mojego życia.
Kolejne lata to nowe wyzwania – wyprawy do Meksyku i na Spitsbergen. Studia na Uniwersytecie Warszawskim. Założenie własnej firmy, która działa do dziś (Gama San, obecnie Invena).
Podczas wyprawy na Antarktydę z Wojtkiem Moskalem w 1993 roku zaczęliśmy myśleć o zdobyciu bieguna północnego. Wcześniej nie dotarł tam żaden Polak. Pomyśleliśmy, że możemy to zrobić, że przecież nie ma rzeczy niemożliwych. Długie miesiące planowania, zbierania funduszy, przygotowań.
Wyruszyliśmy na wiosnę 1995 roku. Po 72 dniach wyczerpującego marszu osiągnęliśmy nasz cel. Kilka miesięcy później dotarłem samotnie na biegun południowy. Zostałem pierwszą osobą, która zdobyła oba krańce Ziemi w jednym roku. To było spełnienie marzeń, ale nie zwieńczenie moich podróży. Wciąż pojawiają się kolejne wyzwania, pomysły, wartościowe rzeczy, którymi chcę się zająć.
Brałem udział w rejsie dookoła Atlantyku, dotarłem i zbadałem źródła Amazonki, przeszedłem pustynię Gibsona. Próbowałem dokonać trawersu Antarktydy. Nie powiodło się, ale to również było cenne doświadczenie. Lubię uczyć się nowych rzeczy, przeżywać kolejne przygody. Uważam, że stawianie sobie kolejnych celów w życiu jest bardzo ważne.
Swoją wiedzą i doświadczeniem zdobytymi podczas wypraw chcę się dzielić z innymi. W 1996 roku założyłem Fundację Marka Kamińskiego. Jej zadaniem jest m.in. pomoc osobom potrzebującym i niepełnosprawnym oraz tworzenie programów edukacyjnych
Mam rodzinę, żonę i dwójkę dzieci – Polę i Kaya.
Każdego dnia rano piję zieloną herbatę gdzieś niedaleko plaży, a potem spaceruję wzdłuż morza.
Staram się również znaleźć trochę wolnego czasu na moje sportowe hobby. Poza tym, uwielbiam czytać książki, ponieważ dają mi one wewnętrzny spokój i możliwość naładowania życiowych baterii.
Co dalej?
Przede mną nowe pomysły i wyzwania: kontynuowanie cyklu wypraw z rodziną „Z Polą przez Świat”, nauka kolejnych języków, następne podróże, kto wie, może wyprawa w kosmos…

REPORT FROM 17TH FORUM

PROGRAM
of the 17th Economic Forum of Young Leaders


FEML

FEMLFEML

IN 2022 THE WEBSITE HAS BEEN VISITED BY 74576 PERSONS
THANK YOU FOR YOUR INTEREST